İslam Memiş altın ve dolar için tahmin ve 'net' alım tarihi açıkladı

Altın ve dolar alacak yatırımcı bu habere dikkat... Finans İslam Memiş, altın, gümüş ve dolar için tahmin açıkladı. Yeni analizlerini paylaşan Memiş ayrıca altın için net alım tarihi verdi.

İslam Memiş'ten altın ve dolar için alım tarihi

Elindeki tasarruflarını enflasyondan korumak için yatırıma dönüştürmek isteyen yatırımcıların kafası karışık... Öyle ki; altın ve döviz piyasaları sürekli dalgalı seyrediyor. Durum böyle iken Finans Analisti İslam Memiş'ten yatırımcılara yeni uyarılar geldi.  Memiş, gram altın ve gümüş için tahminlerini açıklarken, doların ve altının ne zaman alınması ve satılması gerektiğini de söyledi.

Memiş, sene sonuna kadar faiz artırımlarının 3-4 kez devam edeceğinin mesajını verdi.

2023'te küresel ekonomiklerin çıkmazda olacağını ve enflasyonun daha da artacağını işaret eden Memiş, Merkez bankaları ve başkanlarının enflasyonla mücadeleyi sadece faiz artırarak yaptığını vurguladı.

Gram altın tahmini

Gram altının 1016 seviyesinde (16 Haziran), güçlü destek seviyesi 950, güçlü direnç seviyesi 1050 seviyesi olduğunu belirten Memiş, ay sonuna kadar altının ons fiyatının 1880 dolar görebileceğini vurguladı.

Gram gümüş tahmini 

Gümüşün gram fiyatı 12.04 lira seviyesinde. 11.70'e kadar gerilemişti. Tekrar dolar kurundan destekle güçlü duruyor. Ons fiyatı 21.59 dolar seviyesinde. Dünyada en çok baskılanan, ucuz olan emtia. Alınabilecek, orta ve uzun vadede yatırımcısının göz bebeği olmaya devam ediyor.

Rakam verdi 

17.50 direnç seviyesinde olsa da dolar kurunda benim beklentim var diyen Memiş,  'Ben TL'ye geçmiştim. Korku varsa dolar TL 16.75, gram altın 980'e kadar gerileyince tekrar yorum yapacağım. Gerileme ihtimali varsa bekleyelim, yoksa alalım diyeceğim'' ifadelerini kullandı.

Güncel altın fiyatları (17 Haziran 2022)

Altın fiyatları haftanın son işlem gününe yatay seyirle açıldı.

Gram altın 1027 liradan fiyatlanırken, dün günü 1032 liradan kapattı.

Çeyrek altın 1680 liradan güne başladı. Çeyrek altın dün kapanışta 1688 liraydı.

Dün günü 3377 liradan tamamlayan yarım altın bugün 3359 liradan el değiştiriyor.

Cumhuriyet altını 6698 liradan işlem görürken, dün kapanışı 6735 lira seviyesinden yaptı.

Ons altın ise 1849 dolardan seyrediyor. Ons dün günü 1857 dolardan kapadı.