Gözlemcinin hakem notuna müdahale etti mi? MHK Başkanı Lale Orta’dan o iddiaya çarpıcı yanıt!

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta, hakeminin notunun yükseltilmesi için maç gözlemcisini aradığı yönündeki iddiaya yanıt vererek, “Son zamanlarda özellikle gözlemcilerle ilgili aranılarak belli notların verilmesi istendiği söyleniyor. Kesinlikle doğru değil. Gözlemciler, atandıkları maçta MHK adına görev yapıyorlar. Süper Lig maçlarında iki gözlemci görev yapıyor. İki gözlemci arasında puan farkı olduğu zaman MHK, o puan farkıyla ilgili geri dönüş isteme hakkına sahip” dedi.

Gözlemcinin hakem notuna müdahale etti mi? MHK Başkanı Lale Orta’dan o iddiaya çarpıcı yanıt!

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta hakkında ortaya atılan bir iddia çok konuşulmuştu. Lale Orta’nın bir hakem gözlemcisini aradığı, maçını izlediği hakemin puanının artırılması yönünde talepte bulunduğu belirtilmişti.

Söz konusu iddia sonrası Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Lale Orta’dan açıklama geldi.

Gözlemcinin hakem notuna müdahale etti mi? MHK Başkanı Lale Orta’dan o iddiaya çarpıcı yanıt! - Resim : 1

Orta şu ifadeleri kullandı:

"Biz hiçbir zaman kurumsallıktan öteye geçmiyoruz. Son zamanlarda özellikle gözlemcilerle ilgili aranılarak belli notların verilmesi istendiği söyleniyor. Kesinlikle doğru değil. Ben nasıl olduğunu açıklamak istiyorum. Gözlemciler, atandıkları maçta MHK adına görev yapıyorlar. Süper Lig maçlarında iki gözlemci görev yapıyor. İki gözlemci arasında puan farkı olduğu zaman MHK, o puan farkıyla ilgili geri dönüş isteme hakkına sahip. Bunu da tabii ki yazılı olarak gözlemcilere bildirip, 'notunuzu yükseltin' veya 'notunuzu düşürün' şeklinde değil; 'Bir kez daha gözden geçirin' şeklinde yazılı gönderilir. Gözlemci bunun üzerine notunu değiştirebilir ya da değiştiremeyebilir. Bununla ilgili bir şey yok.

Gözlemcinin hakem notuna müdahale etti mi? MHK Başkanı Lale Orta’dan o iddiaya çarpıcı yanıt! - Resim : 2

MHK'nin o maçla ilgili verdiği karar nihaidir. Başarı veya başarısızlık sonucu MHK'ye aittir. Hakem raporları incelendiği zaman görülecektir ki hem Türkiye'nin hem UEFA'nın raporunda MHK müdahalesi var mı diye bir bölüm ayrılmıştır. UEFA raporunda da MHK müdahalesi var mı diye yazılır. Gözlemcilerle ilgili aynı görüşte değilseniz MHK'nin görüşü esastır. Bunu yasal yollarla yaparsınız."