Hazine Bakanlığı, 2021 yılı bütçe açığı beklentisini açıkladı

Hazine Bakanlığı, Kamu Maliyesi Raporunun ikincisini bugün yayımladı. 2021 yılı bütçe açığı beklentisi yüzde 4,3’ten yüzde 3,5’e düşürüldü.

Hazine Bakanlığı, 2021 yılı bütçe açığı beklentisini açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kamu Maliyesi Raporunun ikincisini bugün yayımladı. “Gıda ve temel mal fiyatlarındaki artışların yanı sıra başta petrol olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek seyir 2021 yılında enflasyonist baskıları artırmıştır” ifadesine yer verilen raporda 2021 yılı bütçe açığı/GSYH hedefi yüzde 4,3’ten yüzde 3,5’e düşürüldü.

Rapora göre, pandemi nedeniyle ikinci çeyrek daralmanın ardından dört çeyrek büyüme gösteren ekonominin 2021 genelinde yüzde 9 olması bekleniyor.

Borç yönetiminde kamu borç stokunun piyasa değişkenlerine karşı duyarlılığının azaltılmasını hedefleyen stratejik ölçütlere dayalı borçlanma politikası sürdürüldüğü, bu sayede yurt içinde döviz cinsi borçlanma kademeli olarak azaltılırken iç borçlanmanın ortalama vadesinin uzatıldığı belirtildi.

Borçlanma stratejisinde risklerin azaltılması amacıyla uzun vadeli ve TL cinsi borçlanmalara ağırlık verme hedefine devam edileceği belirtildi.

2021 yılının ikinci çeyreği itibarıyla merkezi yönetim borç stoku/GSYH yüzde 34,6 oldu.

Raporda söz konusu oranın benzer ülkelere kıyasla oldukça düşük bir seviyede olduğu, önümüzdeki dönemde de bu seyrin devam edeceği değerlendirildi.