İçişleri Bakanlığı'ndan Cübbeli Ahmet açıklaması

Kamuoyunda 'Cübbeli Ahmet' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün, "Cemaatler silahlanıyor, istenirse isimlerini verebilirim" açıklamasının ardından İçişleri Bakanlığı'ndan flaş bir açıklama yapıldı.

İçişleri Bakanlığı'ndan Cübbeli Ahmet açıklaması

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile yaptığı görüşmeyi anlatarak, Cübbeli Ahmet'in, "Dernekler ve cemaatler silahlanıyor. İsimlerini vermeye hazırım" dediğini aktarmıştı.

Cübbeli Ahmet de sözlerinin arkasında olduğunu ifade ederek, savcıların çağırması durumunda her şeyi anlatacağını söylemişti. Cübbeli Ahmet'in bu sözlerinin ardından İçişleri Bakanlığı'ndan flaş bir açıklama geldi.

"Tahkikat başladı"

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy tarafından yapılan açıklamada, "Bir kısım derneklerin silahlandığı iddiası ya da ihtimaline karşı kayıtsız kalmamız mümkün değildir" denilerek, "Paylaşılan ilk demeçten sonra da derhal Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü denetçileri, terör ve istihbarat birimlerimiz tekrar tahkikata başlamıştır" ifadelerine yer verildi.

Mehmet Ersoy, Twitter hesabından şu ifadelere yer verdi:

Bakanlığımızca, bugüne kadar selefi derneklerle ilgili yapılan denetimlerle birçok dernek kapatılmış, birçoğuna para cezası uygulanmıştır. İç Güvenlik Stratejileri Başkanlığı’nca da konunun önemine binaen 1,5 yıllık kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

Bir kısım derneklerin silahlandığı iddiası ya da ihtimaline karşı da kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Paylaşılan ilk demeçten sonra da derhal Sivil Toplumla İlişkiler Genel Md.lüğü denetçileri, terör ve istihbarat birimlerimiz tekrar tahkikata başlamıştır.

Mesele aynı hassasiyetle takip edilmeye devam edilecek, idari ve adli süreçler işletilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İçişleri Bakanlığı'ndan Cübbeli Ahmet açıklaması - Resim : 2