İkinci el alıp satacaklar dikkat! Düğmeye basıldı

Ticaret Bakanlığı ikinci el araç satışları için yeni düzenleme hazırlığında. Peki, neler değişecek? Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç detayları açıkladı. İşte bilinmesi gerekenler...

Araç alıp satacaklar dikkat! Düğmeye basıldı

İkinci el araç satışlarında uzun zamandır beklenen düzenleme için Ticaret Bakanlığı'ndan ilk hamle geldi. Bakanlık yeni düzenlemenin taslağını duyurdu. Görüşe açılan taslakta taşıt ile paranın eş zamanlı alışverişini sağlayan elektronik sistem genişletiliyor.

Yeni yönetmelik ile kayıtdışılığa savaş açılmış olacağını ifade eden Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, tüketici mağduriyetlerinin hepsinin ortadan kalkacağını söyledi.

Mevcut uygulamada, elektronik sistemde yalnızca nakit ödeme yapılabilirken, yeni düzenlemeyle sistem, havale ve EFT yöntemlerini de kabul edecek.

Bankaların, alış ve satış işlemlerini garanti edebileceği yeni sistemle ilgili bilgi veren Erkoç, sözlerini şöyle tamamladı:

Alıcı kişi parasını bankaya bloke yapıyor. Banka bundan çok cüzi bir masraf alıyor. Bloke olan para, satış aldığında aracı satanın hesabına geçmiş oluyor. İki taraf da mağdur olmuyor. Burada aracı kurum olarak bankalar garantörlük yapıyor.

Düzenleme kapsamında konkordato başvurusu yapan işletmeler de yetki belgesi başvurusunda bulunabilecek.