ILGAR Muhabere Elektronik Harp Sistemleri, TSK'ya teslim edildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yenilenen milli yazılım ve donanım altyapısına sahip ILGAR Muhabere Elektronik Harp Sistemleri'ni, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) teslim ettiklerini açıkladı.

Yenilenen 'ILGAR' TSK'ya teslim edildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Demir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yenilenen ILGAR'ın yeni teslimatlarını TSK'ya gerçekleştirdik. Elektronik Taarruz amacıyla geliştirdiğimiz, milli yazılım ve donanım altyapısına sahip ILGAR Muhabere Elektronik Harp Sistemleri, taktik sahada güvenlik güçlerimize büyük avantaj sağlıyor" dedi.

Taktik araç platformu üzerine yerleştirildi

ILGAR Muhabere Elektronik Harp Sistemi; farklı frekans bandında haberleşme yapan hedef muhabere sistemlerine, 'Elektronik Taarruz' (ET) uygulanması amacıyla geliştirildi. Hedef bantların haberleşmesinin engellenmesi, geciktirilmesi veya yanlış bilgi iletimine sebep olunarak dost birliklere taktik, sahada avantaj sağlanması amacıyla kullanılmakta.

Savunma Sanayi Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme çerçevesinde geliştirilen ILGAR Muhabere Elektronik Harp Sistemleri, taktik araç platformu üzerine ergonomik bir şekilde yerleştirildi. Karıştırma etkinliğini arttırmaya yönelik yüksek çıkış gücü, gelişmiş görev planlama yazılımı, mobil kullanım konsepti, reaktif karıştırma yeteneği gibi özellikleri ile sahada elektronik harbin önemli bir kuvvet çarpanı olarak görev alıyor.