Yeni yasa tasarısı sonrası sokaklar yangın yeri

İngiltere hükümeti, protestolara müdahale için polise daha fazla yetki veren bir yasa tasarısı hazırladı ancak sokaklar birbirine girdi, yeni yasaya tepkiler durulmuyor.

Yeni yasa tasarısı sonrası sokaklar yangın yeri

İngiltere'de protestolara müdahalede polisin yetkilerini artıran tasarıya gelen tepkiler sokaklara taştı. Eylemciler, karakolun camlarını kırdı, polis araçlarına zarar verdi. Olaylarda bazı polislerin de yaralandığı açıklandı.

İngiltere'de hükümet, protestolara müdahale için polise daha fazla yetki veren bir yasa tasarısı hazırladı. Ancak tasarı kamuoyunda tepkilere yol açtı. Tasarı karşıtı yüzlerce kişi, Bristol merkezinde toplanarak Bridewell Polis Karakolu'na yürümeye başladı.

Polis araçları ateşe verildi

Polis, tasarının geri çekilmesini isteyen göstericilere karakola vardıklarında müdahale etti. Polise direnen eylemciler, karakolun camlarını taşlarken, polislere de havai fişekle karşılık verdi. Göstericiler, ayrıca karakol önündeki ve yakınlarındaki bir parktaki iki ayrı polis minibüsünü ateşe verdi.

Avon ve Somerset Polis Federasyonu Başkanı Andy Roebuck, olaylar sırasında bir polisin kolları ve kaburgalarının kırıldığını söyledi. İngiltere ve Galler Polis Federasyonu Başkanı John Apter ise, olayları "korkunç" olarak niteleyerek, "Bazı polis memurları çok kötü yaralandı, polis araçlarına zarar verildi, bir polis karakolu saldırıya uğradı" dedi.

Polise geniş yetki veren yasa

Tartışmalı tasarının yasalaşması durumunda polis, protestolar için başlama ve bitiş saatleri belirleyebilecek. Belirli bir gürültü seviyesi belirlenebilecek ve gürültünün, bir kurumunun işlerini veya ulaşımı aksatacak ya da çevredeki kişiler üzerinde ciddi etki oluşturacak noktaya varması halinde gösteriye müdahale edilebilecek. Yasaya karşı gelenlere 10 yıla kadar hapis ya da para cezası verilebilecek.