İşçi çıkaran yandı! Faiziyle iade edilecek

Koronavirüs salgınının ekonomik hasarlarını azaltmak amacıyla faaliyete geçirilen işten çıkarma yasağını delen işveren yandı. Devletten çalışanlar için alınan destek İŞKUR tarafından oluşturulan komisyonun belirlediği çerçevede geri ödenmek zorunda.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan kısa çalışma ödeneği uygulamaların, yapılacak inceleme ve denetim esnasında yersiz ödeme yapıldığının saptanması halinde işverenden faiziyle alınması kararlaştırıldı.

Kısa çalışma uygulaması sırasında işçiyi işten çıkarmış olan işverenler, işçilere verilen kısa çalışma ödeneğini faiziyle iade edecek. 1 Kasım’dan sonra yapılan yersiz ödemeler de işverenden geri alınacak. İşçi çıkartan işveren kısa çalışma ödeneğini iade edecek.

Yargıtay Daire Başkanı Göktaş’ın paylaştığı bilgilere göre, sonradan yapılan denetimlerde koşulları sağlamayan işçilerin de kısa çalışma ödeneklerinden yararlandığı, işyerinde fiilen çalışan süreler için de ödenek alındığı tespit edildi.

Yersiz verilen ödenekler işverenden faiziyle birlikte istenirken, işverene her ay işçi başına uygulanan 75 lira tutarındaki asgari ücret desteği de iptal edildi. Koşulları sağlamadığı için iadesi istenen ödenekler de işverence işçilerden talep edilmeye başlandı.

Borçların yapılandırılmasıyla ilgili son torba kanunda konuyla ilgili bir düzenleme yapıldı. Ekim ayı ve öncesi döneme ait işverenlerin hatalı işlemlerinden kaynaklanan fazla ve yersiz ödemeler silindi. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR),genelge yayımlayarak 17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren kanun hükmünün nasıl uygulanacağına açıklık getirdi.

Ödeneğin fazla ve yersiz ödeme kabul edilebilmesi için aranan koşullar şöyle:

Koronavirüs kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma uygulamalarına ilişkin olacak.

Fazla ve yersiz ödeme oluşturma işleminin hangi tarihte yapıldığına bakılmaksızın ödeme dönemi ekim ayı ve öncesine ait olacak.

17 Kasım 2020 tarihi itibarıyla tahsil edilmemiş olacak.

İşverenlerin hatalı işlemlerinden kaynaklanacak.

Destek geri istenecek

İşverenlerin yaptığı hatalı işlemlerden kaynaklanan fazla ve yersiz ödemeler silinecek. Ancak, aşağıdaki durumlarda fazla ve yersiz ödemeler tahsil edilecek:

- Kısa çalışma talebinin uygun bulunmadığına ilişkin denetim raporları hariç, denetim raporlarına istinaden oluşan fazla ve yersiz ödemeler.

- Kısa çalışma uygulanan dönemde 4857 Sayılı İş Kanunu’nun ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırılık halleri hariç olmak kaydıyla işveren tarafından işçi çıkartılmasından kaynaklanan fazla ve yersiz ödemeler.

Komisyon oluşturulacak

Fazla ve yersiz ödemenin geri alınıp alınmayacağı konusunda ortaya çıkan tereddütler, İŞKUR il müdürlerinin başkanlığında oluşturulacak biri işsizlik sigortası servisinden sorumlu il müdür yardımcısı veya şube müdürü olmak üzere en az üç kişilik komisyon tarafından sonuçlandırılacak.

Fazla ve yersiz ödemelere ilişkin olarak başlatılmış olan haciz ve dava işlemleri durdurulacak. Dava sonucu başlatılmış tahsilat süreci sona erdirilecek. Hangi fazla ve yersiz ödemeler için tahsilat ve dava işlemlerine devam edileceği İŞKUR il müdürlüklerince belirlenecek.

Bu tür af niteliğindeki tüm düzenlemelerde olduğu gibi fazla ve yersiz ödemeyi daha önce iade etmiş olanlar ödedikleri parayı geri alamayacaklar. Herhangi bir ödemelerine karşılık mahsuplaşma da yapılmayacak.

Geri alınacak

İşverenin hatasından kaynaklı olarak 1 Kasım’dan sonra fazla ve yersiz kısa çalışma ödeneği verildiği tespit edilirse, tutarlar işverenden faiziyle geri alınacak. Bu dönemde işverene sağlanmış asgari ücret desteğinin de iadesi istenecek.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.17 -0.1507%
GBP/USD 1.37 -0.3498%
USD/JPY 110.72 0.3625%
USD/CHF 0.92 -0.0216%
AUD/USD 0.73 -0.4797%
USD/CAD 1.27 -0.0158%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,384.68 -1.20%
ALTIN 499.05 1.66%
DOLAR 8.87 1.20%
EURO 10.47 1.16%
BRENT 78.01 2.36%