İsrail'de Netenyahu hükümeti kuramadı, görev Yair Lapid'e verildi

23 Mart'ta düzenlenen seçimler sonrası Başbakan Netanyahu'ya hükümeti kurma görevi verilmişti. Ancak Netanyahu hükümeti kuramadı, görev muhalefet lideri Yair Lapid'e verildi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yeni hükümeti kurmakta başarısız olmasının ardından hükümeti kurma görevini muhalefet lideri Yair Lapid'e verdi.

İsrail'de 23 Mart'ta düzenlenen 2 yıl içindeki 4’üncü erken genel seçimde, hiçbir partinin hükümeti kurmak için gerekli olan 61 milletvekili sayısına ulaşamaması üzerine Başbakan Binyamin Netanyahu, koalisyon hükümeti kurmakla görevlendirilmişti. Hükümeti kurmakta başarısız olan Netanyahu’ya verilen görev süresi dün yerel saatle 23.59’da sona ermesinin ardından İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, hükümeti kurma görevini muhalefet lideri Yair Lapid'e verdi.

Rivlin televizyonda yaptığı açıklamada, tüm gününü İsrail parlamentosundaki partilere danışarak geçirdiğini ve Lapid'in bir koalisyon hükümeti kurma konusunda en yüksek şansa sahip olduğuna inandığını duyurdu. Rivlin, Lapid ile konuştuğunu ve hükümeti kurması için 28 günlük yetki verdiğini açıkladı. Lapid, 120 sandalyeli parlamentoda 56'sının desteğine sahipken, hükümeti kurmak için 5 sandalyeye daha ihtiyacı var. Babası eski Kabine Bakanı olan, kendisi de deneyimli bir gazeteci ve politikacı olan Lapid'in hükümeti kurmak için potansiyel ortaklarla anlaşmaya varmak için dört haftası var.