İstanbul merkezli altı ilde sahte belge operasyonu: Dört kişi tutuklandı

İstanbul merkezli altı ilde yerli ve yabancı uyruklu kişilere sahte pasaport, kimlik, ehliyet, oturum kartı gibi belgeler düzenleyen şüphelilere yönelik operasyon düzenlendi. Gözaltına alınan sekiz şüpheliden dördü tutuklandı.

İstanbul merkezli altı ilde sahte belge operasyonu: Dört kişi tutuklandı

İstanbul merkezli Ankara, Kayseri, Bursa, Tekirdağ ve Gaziantep'te, yerli ve yabancı uyruklu kişilere, 10 bin dolar ile 30 bin dolar karşılığında sahte pasaport, kimlik, ehliyet ve oturum kartı gibi belgeler düzenleyen ve bu belgeleri kargo aracılığıyla yurt içi ve yurt dışındaki alıcılara gönderdiği tespit edilen şüphelilere yönelik operasyon gerçekleştirildi.

Operasyonlarda, 373 adet sahte pasaport, 288 adet sahte kimlik, 5 adet kart basma cihazı, 2 adet kart baskı makinesi, 5 adet yazıcı, 5 adet kimlik kaplama cihazı, 4 adet kesme makinesi, 2 adet fotokopi makinesi, 2 adet kart okuma cihazı, 5 adet mor ışık cihazı, 2 adet tabanca, ehliyet ve oturum kartları ile bu belgelerin yapımında kullanılan 3 adet bilgisayar ve çok sayıda materyal ele geçirildi.

Operasyon kapsamında 8 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından 'Sahtecilik' suçundan adliye sevk edilen şüphelilerden 4'ü tutuklanırken, 4'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.