İstanbul'da en çok nereli var? Çarpıcı rakamlar

İstanbul'da Türkiye'nin dört bir yanından bir çok insan yaşıyor. Nüfusu her geçen gün katlanarak artan İstanbul'un Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 18,66'sı İstanbul'da ikamet ediyor. Peki İstanbul'da en çok nereli yaşıyor? İşte detaylar.

İşte il il İstanbul'un nüfusu...

25- Amasya
Hititlerden Perslere, Romalılardan Osmanlılara kadar birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan ve 'Anadolu'nun Bağdat'ı olarak anılan 'Şehzadeler Şehri' Amasya... İki devasa kayanın arasında kıvrıla kıvrıla akan Yeşilırmak'ın şekline bürünen şehir, Osmanlı Devleti'ne şehzadeler ve padişahlar yetiştirdiği gibi Milli Mücadele'nin başladığı şehir olarak öne çıkan önemli bir ilimiz. İstanbul'da doğum yeri Amasya olanların nüfusu 101 bin 239.

24- Adıyaman
Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Adıyaman, başta tarihi ve turistik olmak üzere birçok değeriyle dikkati çekerken, şehir özellikle efsaneleriyle de ilgi görüyor. Özellikle Nemrut Dağı mutlaka görülmesi gereken güzellik. İstanbul'da doğum yeri Adıyaman olanların sayısı 114 bin 608.

23- Bitlis
Listenin 23'üncü sırasında Nemrut Kalderası ile ünlü güzel şehrimiz Bitlis var. Şehir son yıllarda İstanbul'a oldukça fazla göç verdi. İstanbul'da doğum yeri Bitlis olanların sayısı 115 bin 108.