Aşureyi bol tarçınla tüketin! İşte faydaları

Aşurenin diğer tatlılardan farklı olarak besin değeri açısından çok zengin olduğunu hatırlatan Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Begüm Hatice Tuna, tarçınla tüketildiğinde kan şekerinde ani yükselme olmayacağını vurguladı. İşte aşurenin faydaları...

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Begüm Hatice Tuna, “Tatlılar genelde besin değeri düşük enerji değeri yüksek yiyecekler oldukları için sağlıklı beslenme ve zayıflamada da tavsiye edilmez. Fakat aşure bir tatlı olmasına rağmen besin değeri açısından çok zengindir. Aşurenin içine giren her gıdanın vücuda ayrı ayrı faydası bulunmaktadır” dedi. 

Tuna, aşurenin faydalarını şöyle sıraladı:

- Aşurelik buğday B grubu vitaminler açısından oldukça zengin. Kurufasülye ve nohut, protein ve karbonhidrat açısından çok değerlidir. Aynı zamanda lif oranları yüksek olduğu için bağırsak hareketlerini artırırlar ve kabızlığa iyi gelir.

- Aşureye en çok lezzet verenler kuru ve yaş meyvelerdir. Meyvelerin vitamin değerleri çok yüksektir. Bağışıklık sistemini güçlendirirler. Aynı zamanda özellikle kuru meyveler kalsiyum gibi mineraller açısından zengindir.

- Aşurenin üzerine koyulan fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar Omega-3 yağ asidinden çok zengindir. Omega-3 yağ asidi özellikle damar sağlığı ve hafıza üzerine çok faydalıdır.