“Benim neyim eksik” diye mi düşünüyorsunuz? İşte fenomen olmak için yapılması gerekenler!

Instagram, Twitter, YouTube ve TikTok’ta fenomen mi olmak istiyorsunuz? İşte yapmanız gerekenler...

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Sosyal medyada sürekli birilerini ‘takip eden’ olmaktan sıkıldınız mı? Ya da belki fenomenlere bakıp “Benim neyim eksik” diye düşünüyorsunuz... Instagram, Twitter, YouTube ve TikTok’ta ünlenmek, bu mecralar yeni yeni popülerleşirken biraz daha kolaydı belki, yine de fırsatı tamamen kaçırmış değilsiniz.

‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ diye düşünmeyin. Sosyal medyayı etkili kullanmak ve paylaşımlarınızı gelire çevirmek halen mümkün. Bireysel ve kurumsal sosyal medya eğitimleri veren Humanz’ın Türkiye müdürü Sezgi Şahin Oykur: “İnfluencer’lık bitecek bir trend değil, aksine giderek de büyüyor. Yeni yüzlere ihtiyaç var.”

Son günlerde en çok duyduğumuz kelimelerin başında gelen influencer mu olmak istiyorsunuz?  

İşte adım adım yapmanız gerekenler...

1. Önce kategoriyi belirleyin

Bir ya da iki platforma odaklanın. Tüm platformlarda aktif olmaya çalışmak içerik kalitenizin düşmesine neden olabilir.
Her platformun kendi dinamikleri vardır, bu nedenle Instagram tipi videolar TikTok’ta etkileşim almaz.

2. İşletme hesabına geçin

Hemen hesabınızı işletme hesabına çevirin. Bu sayede kitlenizle ilgili dataya ulaşabilir ve işletme hesaplarına sağlanan avantajlardan faydalanabilirsiniz.

3. Biyografinizi doldururken dikkat edin

Profilinizi ilk defa ziyaret eden birini yakalamak için çok kısıtlı vaktiniz var! Bu nedenle biyografinizi nasıl doldurduğunuz çok önemli. Örneğin, yiyecek-içecek kategorisinde içerik üreten bir influencer’sanız biyografinizde ‘yemek tarifleri, yemek fotoğrafçılığı, sağlıklı tarifler’ gibi bilgiler verin.

4. Yeniliklere açık olun

İşletme hesabınızdan içeriklerinizin ulaştığı hedef kitleyi detaylı görebiliyorsunuz. O kitlenin hangi içeriklerinizle ilgilendiğini analiz edip sonraki paylaşımlarınızı buna göre kurgulamalısınız. Odağınızın çok dışına çıkmadan farklı mesajlar ve içerik tipleri denemekten de korkmayın. 

5. Etkileşimde kalmalısınız

Unutmayın, başarılı bir influencer olmak istiyorsanız takipçilerinizle etkileşimde kalmalısınız. Düzenli içerik üretmek sizi takipçilerinizle etkileşimde tutacaktır. Özellikle yeni başlayanlar için her gün içerik üretmek çok önemli.

6. Harcama yapmaktan kaçınmayın! 

Fotoğraf/video düzenleme programları en yakın arkadaşlarınız olacak. Ücretli ya da ücretsiz uygulamalarla içeriklerinizi mükemmelleştirin ve gerekirse ufak da olsa bir harcama yapmaktan kaçınmayın! 

7. Markalarla iletişime geçin

Mutlaka sosyal medya hesaplarınıza e-posta adreslerinizi ekleyin, deneyimlediğiniz markaları takipçilerinizle paylaşın ve markalara direkt olarak ulaşmaktan çekinmeyin. İçerik ürettiğiniz alana uygun markaları tespit edin ve onlar için yapabileceklerinizden bahseden e-postalar atın. Bu gerçekten işe yarıyor.

8. İçerik üretin

İyi ekipmana yatırım yapın. Başlangıçta akıllı telefonlarınızın kameraları yeterli olacaktır fakat zaman geçtikçe içerik kalitenizi yükseltmek isteyeceksiniz. İlk etapta düşük bütçeli vlogger kitleri, tripod, bu sıralar çok popüler olan ‘ringlight’lar (daire şeklindeki ışık) ve ücretli birkaç düzenleme programı iş görecektir. 2.000-2.500 liralık bir bütçeyle stüdyo kalitesinde içerik üretebilirsiniz.

9. Influencer arkadaşlar edinin

Halihazırda kendini ispatlamış bir influencer’ın sizin içeriklerinizi beğendiğini takipçileriyle paylaşması hesabınızı büyütmek için harika bir yol. Kendi fotoğrafınızı paylaşmaktan da çekinmeyin. Takipçileriniz ara sıra da olsa sizi görmek, gerçek sizi tanımak istiyor. 

10. Teşvik edici olun

İnsanları etkileşime davet edin. “Siz ne düşünüyorsunuz”, “Düşüncelerinizi post’un altına yorum olarak bekliyorum”, “Peki ya sizce” gibi cümlelerle teşvik edici olun. Bunlar hem takipçilerinizi harekete geçirmek hem de içeriğinizin özellikle Instagram’da ‘Keşfet’ bölümünde yer alması için kullanabileceğiniz taktiklerden biri. Takipçilerinizle konuşun. Onlara bir sonraki içeriğinizi, o akşam pişireceğiniz yemeği ve hatta hangisini alacağınıza karar veremediğiniz tişörtü bile sorun. İnsanlar kendilerini sizin hayatınızın bir parçası gibi hissettikçe size ve içeriklerinize olan bağlılıkları artacak.