İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, tv100'e özel açıklamalarda bulundu: Meral Akşener'in aday olmayacağını düşünüyorum

tv100'ün gündemi belirleyen programı Gürkan Hacır'la Taksim Meydanı'na konuk olan İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, tv100'e özel açıklamalarda bulundu. Poyraz, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında yaptığı açıklamada "Sayın Akşener’in bu konuya ilişkin net ifadesi var. Net ifadesi sonrasında da bir Kurultay kararı verdi. Bütün bunları alt alta koyunca Meral Akşener’in bu kurultayda aday olmayacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

tv100'ün gündemi belirleyen programı Gürkan Hacır'la Taksim Meydanı'na tv100.com Yazarı Barış Yarkadaş, Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Gazeteci Bahar Feyzan, Millet Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Sinan Burhan ve İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz konuk oldu.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz'ın açıklamalarından öne çıkan satır başlıkları şu şekilde oldu:

Gürkan Hacır'ın "İYİ Parti açısından bakarsanız seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? İYİ Parti’nin 31 Mart karnesi nasıl?" sorusu üzerine Poyraz, şu ifadeleri kullandı:

"8 aylık suskunluğum içerisinde görüşlerimin tamamını Partinin yetkili kurullarında Sayın genel Başkana tek tek ifade ettim. Görüşlerimin farklı noktada olduğu alanlarda ise hem Belediye Başkan Adaylarımızın, hem Belediye Meclis Üyesi Adaylarımızın ve yürütülen Yerel Seçim atmosferinde partimin herhangi bir şekilde tartışma konusu olmaması için görüşlerimi dışarda beyan etmekten imtina ettim. Bu görüşlerden bir tanesi bu ittifaka ilişkindir. Daha doğrusu ittifak da değil ortak adaydır."

"SEÇİM SONUCU DERS NİTELİĞİNDE"

"Bu seçim sonuçlarının her biri bir ders niteliğindedir. Bugünü herkes dünle izah etmeye çalışıyor. Toplum değişti, Dünya değişti, iletişim değişti."

"İYİ PARTİ’NİN 4 YIL BOYUNCA BİR YEREL SEÇİM STRATEJİSİ OLUŞTURULMAMIŞ"

"Ne zaman yapılacağı belli olan bir seçimle ilgili partilerin bir alt yapısı olması lazım. İYİ Parti’nin kendi adaylarıyla girme kararının paralelinde İYİ Parti’nin 4 yıl boyunca bir yerel seçim stratejisi oluşturulmamış. Bizim 4 yıl içerisinde bir hazırlığımız oluşmamış. Çünkü İYİ Parti’nin Yerel Yönetimler Başkanlığı da bu noktada nasılsa bir ortak aday süreci götürülür diyerek bütün konsantrasyon partinin tüm kurullarıyla genel seçime adapte edilmiş."

"PROBLEM İYİ PARTİ’NİN İLETİŞİMİNDE. BU KAMPANYA MODELİ YANLIŞTI"

"İYİ Parti’nin kendi adaylarıyla gitmesinde bir problem yok. Problem İYİ Parti’nin kendi adaylarıyla seçime girdiği noktada bunun iletişiminde. Bu iletişim dili, partinin bir kampanya dili haline geldi."

Hacır'ın "Mesela Mansur Bey’e çok sert eleştiriler getirdi Meral Hanım. Ekrem İmamoğlu’na çok sert şeyler söyledi. Bunlar yanlış mıydı diyorsunuz?" sorusuna yanıt olarak Poyraz, "Ben bu kampanya modelinin yanlış olduğunu söylüyorum. Burada İYİ Parti kendi adaylarıyla girdiği bir seçimde kendi adaylarını öne çıkaracak bir dil kullanmalıdır." dedi.

tv100.com Yazarı Barış Yarkadaş'ın "Sizce Meral Hanım istifa etmeli mi? Kongrede aday olmalı mı, olmamalı mı? Meral Hanım kongrede yeniden aday olursa kendisine oy verir misiniz?" sorusuna yanıt olarak Poyraz, şu yanıtı verdi:

"AKŞENER KONGREYE GİTMEK ZORUNDA"

"Kongreler biliyorsunuz delegenin karar verdiği alanlardır. Bir kongrede aday olabilmeniz için yeterli sayıda delegenin sizi teklif etmesi gerekiyor. Sayın Genel Başkanının aday olup olmaması kendi iradesiyle alakalı bir durumdur. Bu süreçte bir siyasi partinin Genel Başkanı olarak Sayın Akşener partisini kongreye götürmek mecburiyetindedir. Dolayısıyla da partisini kongreye götürme kararı vermiştir."

"AKŞENER”İN ADAY OLMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

"Sayın Akşener’in bu konuya ilişkin net ifadesi var. Net ifadesi sonrasında da bir Kurultay kararı verdi. Bütün bunları alt alta koyunca Meral Akşener’in bu kurultayda aday olmayacağını düşünüyorum."

"ELBETTE Kİ SAYIN KILIÇDAROĞLU’NA OY VERDİM"

Yarkadaş'ın "Sayın Akşener’in masadan kalkması ve dönmesi Sayın Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesinde sizce nasıl bir etki yarattı? Sayın Kılıçdaroğlu’na oy verdiniz mi?" sorusuna yanıt olarak Poyraz, "Ben elbette ki Sayın Kılıçdaroğlu’na oy verdim." dedi.

"YÖNETİMDE OLSAM İSTİFA EDERDİM"

Yarkadaş'ın "İYİ Parti’nin oylarının düştüğünü söylediniz, siz bugün partide yönetimde olsaydınız istifa eder miydiniz?" sorusu üzerine Poyraz, "Elbette" ifadesini kullandı.

"AKŞENER'İN KAMPANYASINI OĞLU YÜRÜTTÜ"

"Genel Başkan'ın iletişimi oğlu Fatih Akşener'deydi."

"BİZİ KİMSE KAFAMIZA SİLAH DAYAYARAK ALTILI MASA'YA OTURTMADI"

"Bizi kimse kafamıza silah dayayarak Altılı Masa'ya oturtmadı. Masadan aldırıp, tekrar zorla kimse oturtmadı. Bunlar sayın Genel Başkan'ın, partinin yetkili kurullarının her birine sorduğu, yetkili kurulların da karar vererek onayladığı hususlar."

"BENİMLE İLGİLİ SİPARİŞ OLUŞTURULDU"

Millet Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Sinan Burhan'ın "Siz Meral hanımla çok yakındınız. Ne oldu da ayrı düştünüz? Partide birtakım ayrı ekipler var mı?" sorusuna yanıt olarak Poyraz, şu ifadeleri kullandı:

"Benim Genel Başkan'la ayrı düşme gibi bir durumum yok. Bu bir görev değişimi. Eylül ayında Ümit Dikbayır süreciyle ilgili benimle ilgili bir sipariş oluşturuldu. Benim, partide çalışan birine karşı hakarete varan, onurunu kıracak beyanlarda bulunduğuma ilişkin, soyut ve karşılığı olmayan bir şey öne sürüldü. Bu kadar çirkin bir iftiranın dile getirilmesinden çok, duyup sessiz kalanlar benim daha çok canımı acıtır."

"BANA İFTİRA ATILDIĞINDA CÜZZAMLI MUAMELESİ YAPILDI"

"Sevgili Buğra Kavuncu’nun istifa haberini bende buraya gelmeden önce öğrendim. Buğra Kavuncu’ya FETÖ iddiası bulunulduğunda bir televizyon programında çok net ifadelerle bu süreci savundum. Benimle ilgili böyle bir iftira atıldığında Sevgili Buğra bana 4 ay boyunca bir telefon bile açmadı. Bana cüzzamlı muamelesi yapıldı."