Öğrencilere karne müjdesi devletten! Karnesini getirene tam 5.104 lira ödül verilecek! Hemen başvurun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Başarı Teşvik Programının hayata geçtiğini açıklamıştı. Program kapsamında karnesini getiren başarılı öğrencilere teşvik verilecek. Peki 5.104 TL’lik teşvik almak için şartlar nedir? Kim ne kadar alacak? Nasıl başvurulacak? Tüm detaylar haberimizde...

Öğrencilere karne müjdesi devletten! Karnesini getirene tam 5.104 lira ödül verilecek! Hemen başvurun

Eğitim öğretim yılının ilk döneminin sona ermesiyle 20 milyona yakın öğrenci cuma günü karnelerini aldı. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devlet okullarında eğitim gören başarılı öğrencilere teşvik verileceğini açıklamıştı. 

Derece yapan öğrencilere 5.104 TL ödeme yapılacak. Verilecek olan 5.104 TL ise asgari ücret üzerinden hesaplanırken yükseköğretimde öğrenim gören öğrencilere ise aylık 100 TL destek sağlanacağı kaydedildi.

BU DESTEKTEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda tutarı duyurulurken aynı zamanda kimlerin bu ödemeden faydalanabileceği açıklandı. Bakan Derya Yanık tarafından yapılan açıklamalarına göre bu ödemeler, ihtiyaç sahibi ailelerin başarı sağlamış çocuklarına verilecek. İlkokul, ortaokul ve liselerde ilk 3 sıralamaya dahil olan okul genelinde ise ilk 5’te yer alan öğrencilere asgari ücretin yüzde 60’ı kadar ödeme sağlanacak.

BAŞARI TEŞVİK ÖDEMESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bu ödemelerin ikinci döneme ait başvuruları önümüzdeki hafta başlayacak. Başvurular ise bulunulan ilin sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri üzerinden gerçekleştiriliyor.

 

İKİNCİ DÖNEM BAŞARI TEŞVİK BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Her yıl iki kez ödenecek olan başarı teşvik paketinde ilk dönem sonunda ve yaz tatili döneminde ödemeler yapılacak. İkinci dönem için yapılacak olan başarı teşvik başvuruları ise önümüzdeki hafta başlayacak.