Kayıt dışı istihdama karşı mücadele! Sosyal Güvenlik Kurumu, binlerce iş yerini denetledi!

Sosyal Güvenlik Kurum (SGK), her yıl olduğu bu yılda kayıt dışı istihdamı tespit etmek için iş yerilerini denetlemeye devam ediyor. Çalışanlarını resmi olarak beyan etmeyen, sigorta primlerini ve zorunlu yükümlülükleri yerine getirmeyen iş yerlerine ceza ve yaptırımlar devam ediyor.

Kayıt dışı istihdama karşı mücadele! Sosyal Güvenlik Kurumu, binlerce iş yerini denetledi!

2022 yılı Ağustos ayı itibariyle, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) kayıtlı 18 milyon 921 bin 4/a (işçi), 3 milyon 179 bin 4/b (esnaf) ve 3 milyon 217 bin 4/c (memur) statüsünde olmak üzere 25 milyonun üzerinde aktif sigortalı bulunuyor.

Kayıt dışı istihdamla mücadele

Hem fiili işleyen şahıslar hem de devleti gelir kaybına uğratması açısından kayıt dışı istihdam önemli bir suç. Kayıt dışılık yetkililer tarafından tespit edildiğinde iş yerine ceza ve yaptırım uygulanıyor. SGK da, bu durumun önüne geçebilmek için işçi ve devlet lehine kayıt dışı istihdamla mücadele ediyor. Kayıt dışı istihdamla mücadelesini sürdüren SGK, 2022 yılının Ocak-Ekim döneminde 124 bin 237 iş yeri ve 946 bin 942 çalışanı denetledi. Bin 100 iş yeri ve 38 bin 643 çalışan için toplam 762 milyon TL cezai işlem uygulandı.

Kayıt dışılık durumunda Alo 170 aranarak şikayette bulunulabilir

Kayıt dışı istihdam yapan iş yeri için şikayette bulunulabilir. Kurum, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın iletişim merkezi "Alo 170"e gelen ihbar ve şikayetleri de dikkate alıyor.

Denetimler aralıksız devam ediyor. 

Uzun yıllardır yapılan bu denetimler sonucunda, 2007 yılında yüzde 45 civarında seyreden kayıt dışı istihdam oranı, yürütülen etkin mücadeleyle birlikte yüzde 33 seviyesine kadar düşürüldü. Türkiye genelinde denetimlerini aralıksız sürdürülüyor.

Rakamlar açıklandı

Sistemdeki sigortalı sayısı 25 milyon kişi olarak görülürken, buna karşın, sistemde dosya bazında 13 milyon 48, kişi bazında ise 13 milyon 849 pasif sigortalı yer alıyor. Bu rakamlar da sistemde 1 emekliye karşılık 2 çalışanın bulunduğu anlamına geliyor.