Kimse bilmiyor! Milyonlarca kişiye ödeniyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan rapor parası, emzirme yardımı, cenaze, tıbbi malzeme, ilaç ve ve yolluk gibi destekleri almayan vatandaşlar için geriye dönük ödeme imkanı bulunuyor.

Devlet tarafından sağlanan Hasta ve engelliye ödemeleri, sağlık için yol gideri gibi destek ödemeleri geriye dönük temin edilebiliyor. Bu anlamda memur, işçi, emekli milyonlarca kişiye yapılan o ödemelerde uygulanan yasal sınır 5 yıl...

İş göremezlik raporu

İş göremezlik ödeneğinden 3 ay primi yatırılmış tüm vatandaşlar yararlanabiliyor. Ödeme kapsamına; çalıştığı işyerinde kaza geçirenler, meslek hastalığına yakalananlar, geçici rahatsızlık yaşayanlar ile hamile kadınlar giriyor. SGK, bu durumda çalışılmayan her güne, rapor parası ödüyor. Ödeme son 3 aylık brüt kazanca göre hesaplanıyor. En düşük günlük ödeme ayakta tedavide 65,40 lira, yatarak tedavilerde 49.05 lira. Bu parayı Bağkurlu da alıyor. Rapor parası, rapordan 2 gün eksik ödeniyor. Örneğin; 30 gün rapor alan asgari ücretliye 28 gün üzerinden yatarak tedavide 1,373 lira, ayakta tedavide ise 1,831 lira ödeme yapılıyor.

Sağlık için yol gideri

Tedavi için yol ve gündelik ödemesi sigortalının kendisine ve bakmakla yükümlü olduğu anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığıyla yapılıyor. Bunun için kişinin tıbbi (organ nakli, kontrolü, kanser tedavisi, meslek hastalıkları, acil gibi haller) ve zorunlu nedenlerle yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyor. Başvuru SGK il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor. Ödemede ‘karayoluyla şehirlerarası yolcu taşımacılığında uygulanacak taban ücret tarifesi’ dikkate alınıyor.

Yetim kız çocuklarına çeyiz desteği

Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödeniyor. Bu ödenek SSK veya Bağkurlu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına veriliyor. Kız çocukları evlendiklerinde yetim maaşları kesiliyor. Kesilen maaşın 2 yıllık tutarı (24 maaş), kız çocuğuna evlendiğinde toplu olarak peşin ödeniyor. Başvuru SGK il müdürlükleri ya da sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor. Başvuru nikah kıyıldığı tarihten sonra 5 yıl içinde yapılabilir.