Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Bunu yapan yandı, flaş zam açıklaması...

Koronavirüs salgını sürecinde el yakan zam oranları kiralık konut fiyatlarını da uçurdu. Bazı ev sahipleri yasal oranların üzerinde zam yapmaya da başladı. Uzmanlar tüketici fiyat endeksi rakamlarına endeksli zam oranlarını aşan fırsatçılar için vatandaşları uyardı. İşte bilinmesi gerekenler...

Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Bunu yapan yandı...

Koronavirüs salgını sürecinde artan zam oranlarının en çok hissedildiği sektörlerden biri gayrimankul sektörü... Ev sahibi ve kiracı milyonlarca vatandaşı ilgilendiren zam oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre güncelleniyor. Kontratını yenileyecek olan vatandaşlar, "Kira zammı neye göre yapılır, kira zam oranı Eylül 2021'de ne kadar oldu" sorusunun yanıtını araştırıyor. 

Uzmanlardan son dönem kira zam oranlarını yasal oranların üzerine artıran fırsatçılara ilişkin dikkat çeken bir zam açıklaması geldi. Zamlanan fiyatlardan yararlanmaya çalışan bazı ev sahiplerinin mevcut kiracıları çıkarıp evini daha yüksek fiyata verecek kiracı aramaya başladığı ifade edildi. 

Açıklamaya göre, ev sahipleri TÜİK'in açıkladığı rakamlarda göre bu ay fazla yüzde 15,78 zam yapabilir. Kira artış oranı yasal olarak 12 aylık TÜFE ortalaması baz alınarak hesaplanıyor. Eylül ayında ev sahipleri kiracılara en fazla yüzde 15,78 zam yapabilir. Bu oranın üzerinde yapılan kira artışlarına karşı uyarı yapıldı.

Konut sektöründe pandemi ile yaşanan değişim, kiralık konut fiyatlarını da etkiledi. İnşaat faaliyetlerinin yavaşlamasının, yüksek seyreden faiz oranları, hız kazanan kentsel dönüşüm faaliyetleri ve daha küçük kentlere yerleşme eğilimi, kiralık evlere talebi de artırdığı belirtildi.

Üniversitelerde yeniden yüz yüze eğitime başlanması da son birkaç ayda fiyatları yukarı yönlü tetikledi. Hesapkurdu.com'un İçerik Müdürü İbrahim Çolak, özellikle son bir yılda kiralık ev fiyatlarında beklenenin çok üstünde bir artış yaşandığına dikkat çekerek “2019’da Resmi Gazetede yayımlanan kanun değişikliğiyle sözleşme dönemlerinde yapılabilecek en yüksek zam oranları belirlendi. Bu oranların çok üzerindeki fahiş fiyat artışlarının yasal dayanağı bulunmuyor” açıklamasını yaptı. 
 
Enflasyon oranlarının en üst kira-zam oranını belirlemede kullanıldığını hatırlatan Çolak, “Asıl kira artış oranı ise ev sahibi ve kiracının anlaşmasına göre, 12 aylık TÜFE ortalamasını geçmeme şartıyla belirleniyor. TÜİK verilerine göre, enflasyon ağustos ayında yıllık bazda yüzde 19,25 oldu. Buna göre ağustosta 12 aylık ortalamalara göre tüketici fiyatlarında yüzde 15,78’lik artış gerçekleşti. Bu oran ocakta yüzde 12,28’di. Buna göre ev sahipleri kiracılara eylül ayında yasal olarak en fazla yüzde 15,78 oranında zam yapabilir” diye konuştu.

Kiralık ev fiyatlarında yaşanan artışın birden fazla nedeni olduğuna değinen İbrahim Çolak, "Pandemi döneminde yeni konut üretiminin azalmasıyla birlikte arz düşerken satılık konut fiyatları da yükseldi. Buna faiz oranlarındaki artış da eklenince, satın alma talebi ertelendi. Bu süreçte kiralık konut çözüm olarak görüldü. Öte yandan artan kentsel dönüşüm projeleri de kiralık ev talebinde etkili oldu. Kentsel dönüşümün yoğunlaştığı bölgelerde kiralık konuta olan ihtiyaç arttı” dedi.

Pandemi sürecinin başında ekonomik kaygılardan ötürü taşınmaların azaldığına dikkat çeken Çolak sözlerine son olarak şunları ekledi:
 
Kısıtlamaların azalmasıyla birlikte rafta bekleyen taşınma planları yeniden masaya konuldu. Yine pandemi döneminde birçok işyerinin evden çalışma modeline geçmesiyle büyük kentlerden küçük kentlere yerleşme oranında artış yaşandı. Her iki durum, sadece büyük şehirlerde değil, daha küçük il ve ilçelerde de arz-talep ilişkisine bağlı olarak kira fiyatlarında artış yaşanmasına sebep oldu.