Konut kredisine başvuruda rekor talep! 34 bini aştı

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına çekmesi sonrasında kredi talebi rekor seviyeye ulaştı. 7 iş gününde 34 bini aşan kişinin 5,9 milyar liralık kredi başvurusunda bulunduğu kaydedildi.

Konut kredisine başvuruda rekor talep! 34 bini aştı

Bankacılık yetkililerinden elde edinilen bilgilere göre kamu bankalarının ağustos başında konutta faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmelerinin ardından müşterilerinden gelen talep rekor seviyeye ulaştı.

5,9 milyarlık kredi başvurusu

Başvuru sayısı ve tutarının, bu kadar kısa bir zaman diliminde ulaşılmış en yüksek seviyeye işaret ettiğini ifade eden kaynaklar 7 iş gününde 34 bini aşan kişinin 5,9 milyar liralık kredi başvurusunda bulunduğunu kaydedildi. Talebin bayram tatili sonrasında da devam edebileceğini tahmin ediliyor.

Özel bankalar da düşürecek

Faiz oranlarının gerilemesinin sürmesinin beklendiğini söyleyen analistler, kamu bankalarından sonra özel bankaların da faizlerde düşüş sürecini başlatacağını ve böylece kredi pazarının daha da büyüyeceğini ifade ettiler.

Kamu bankaları tarihinde ilk

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, ay başında konut faiz oranlarında indirime giderek, ikinci el dahil tüm konutlar için aylık faizi yüzde 0,99'dan başlayan oranlara düşürdü.

Ayrıca kamu bankaları da vadeleri tarihinde ilk kez 120 aydan 180 aya kadar yükseltti.