Sarımsak, alkol ve antibiyotik Hangisi iyi geliyor

Korona salgını dünyayı kasıp kavururken sağlığımızı korumak için artık neye inanacağımızı şaşırdık. Birleşmiş Milletler bünyesindeki UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü, duyduğumuz inandığımız bu efsaneleri çürütecek açıklamalar yaptı.

Google Haberlere Abone ol

Aralık ayında Çin'in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsü dünya çapında 340 binden fazla insanın ölümüne sebep olurken sosyal medyada da birçok iddia vatandaşın kafasını karıştırıyor... Birleşmiş Milletler bünyesindeki UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü, bu efsaneleri çürütecek açıklamalar yaptı.

 Çin'de ortaya çıktıktan sonra İtalya, İspanya ve İran başta olmak üzere birçok ülkede panik yaratan korona virüsünde ölüm ve vaka sayısı her geçen gün artıyor… Her ne kadar bugün Çin'den yeni vakalar konusunda umut verici gelişmeler yaşansa da sosyal medyada bilgi kirliliği ve corona virüsü hakkındaki efsaneler her an yayılıyor.

Bu konuda Birleşmiş Milletler'e bağlı olan Dünya Sağlık Örgütü'nden ve UNICEF’ten “korona virüsü efsaneleri”ne yanıt geldi. Dünyanın önde gelen saygın kurumları açıklama yaparak korona virüsü ile ilgili doğru bilinen yanlışları bir araya getirdi ve bunları irdeledi.

 

SARIMSAK KORONA VİRÜSÜNÜ ENGELLER

Korona virüsü ile ilgili şehir efsanelerinin en bilineni, sarımsak tüketimi ile ilgili olanları… Her ne kadar doktorlar ve diyetisyenler tarafından sağlıklı olduğu sık sık hatırlatılan sarımsağın korona virüsüne karşı iyi geldiğine dair net bir araştırma yok. İnsan sağlığına iyi gelen ve antimikrobiyal özellikleri olsa da sarımsağın henüz korona virüsüne karşı bir savunma mekanizması oluşturduğuna dair bir kanıt yok.

ANTİBİYOTİK KULLANILMAMALI

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre antibiyotik, kOrona virüsüne etkili değil. Antibiyotikler sadece bakterilere etki eder, virüslere değil. Korona virüsü de bir virüs olduğu için antibiyotik kullanılmaması gerekiyor.

 DONDURMA YEMEK HASTA EDER Mİ?

Öte yandan son dönemde sık sık kamuoyunun karşısına çıkan, dondurmadan uzak durulması gerektiğine dair iddialar da yalanlandı… Hem Birleşmiş Milletler’de hem de UNICEF’te görevli olan Charlotte Gornitzka açıklamalarda bulundu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve UNICEF’in Yönetici Direktör Yardımcısı olarak görev alan Gornitzka, dondurma ile ilgili iddiaları çürüttü.

“Dondurma tüketmek korona virüsüne sebep olur” yönündeki iddialar hakkında İngiliz BBC’ye konuşan Gornitzka, “Dondurmalardan uzak durulması gerektiğine ya da diğer soğuk gıdaların hastalığı engellediğine dair haberler sık sık gündeme geliyor. Elbette bunlar da doğru değil” dedi.

ALKOL VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı bilgilendirme dosyasında, alkol kullanımı hakkında detaylı ifadeler yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü “Üzerinize alkol ve klor dökmek, eğer hastaysanız bir işe yaramaz. Aksine bu tür maddeler vücuda zarar verebilir. Göz ve ağız bölgelerindeki mukoza zarına zarar verebilir” açıklamasını yaparak bu efsaneyi de çürütüyor.

Unutmamak gerekir ki alkol ve klor, dezenfekte etmek için kullanılabilir ama bunu da uygun şekilde yaparsanız etkili olur.