Koronavirüsün saç döktüğü kanıtlanmalı

Koronavirüsün her geçen gün bir yan etkisi daha olduğu iddia ediliyor. Erken ergenlikten, erken bunamaya kadar çeşitli iddialar ortaya atıldı. Hatta saç döktüğü bile söylendi. Peki gerçek ne? Koronavirüs saç döker mi?

Google Haberlere Abone ol

Bazı uzmanların koronavirüsün saçları döktüğü yönündeki açıklamalarına plastik cerrahlardan itiraz geldi. Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bilgehan Aydın; Covid19’un bilimsel olarak saç dökülmesine yol açtığı kanıtlanmamıştır. Sağlıkta kesinlik içeren altı doldurulmamış açıklamalardan kaçınılmalıdır.” dedi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili uzmanlardan farklı farklı açıklamalar geliyor. Bazı uzmanların son iddiası ise virüsün saçları döktüğü oldu. Cildiye uzmanlarının bu açıklamalarına plastik cerrahlardan itiraz var. Bu konularda uluslararası bilim camiasında adı sıkça duyulan Ünlü Plastik Cerrah Op. Dr. Bilgehan Aydın; ”Covid19’un bilimsel olarak saç dökülmesine yol açtığının kanıtlanmadığına dikkat çekerek; ”Maalesef, üzülerek söylemek isterim ki sektörümüzde bu ve bunun gibi hekim tanıtımı yapmak amaçlı yazılara sıkça rastlar olduk. Bilimde iddia bir gözlem ile başlar. Ancak ortaya atılan iddiaları istatiksel olarak kanıtlamak bir bilim adamının görevidir.”

Gerekirse ceza verilmelidir

Saç dökülmesinin en önemli nedeninin stres olduğunu belirten Dr. Aydın, ”Sağlıkta kesinlik içeren altı doldurulmamış açıklama, reklam gibi tanıtım amaçlı prokovatif sayılabilecek, halk arasında korkuya sebebiyet verecek açıklamalar, Sağlık Bakanlığımız ve ilgili kurumlar tarafından yakınen izlenmelidir. Gerekirse ceza verilmelidir..” diye konuştu.