Kremlin Sözcüsü'nden Rusya için korkutan açıklama: Ülke genelinde salgın durumu kötü!

Moskova'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Dmitriy Peskov, koronavirüs salgınının ülkedeki durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Peskov, "Rusya'da salgın durumu iyiden ziyade kötü. Aşılanma ve yeniden aşılanma süreci kaçınılmaz" açıklamasını yaptı. Rusya'dan Türkiye'ye uçuşlar yarın başlıyor.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

Moskova'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Dmitriy Peskov, koronavirüs salgınının ülke genelindeki durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Peskov, "Rusya'da salgın durumu iyiden ziyade kötü. Aşılanma ve yeniden aşılanma süreci kaçınılmaz" açıklamasını yaptı. Rusya'dan Türkiye'ye uçuşlar gece yarısından itibaren yeniden başlayacak. Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan uçuş kısıtlaması 22 Haziran itibarıyla sona eriyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ülkedeki salgın durumuna ilişkin raporların sürekli sunulduğunu dile getirdi. Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko da ülkenin 65 bölgesinde Kovid-19 vakalarının arttığına dikkati çekerek, "Nüfusu yoğun olan büyükşehirlerde sıkı güvenlik önlemlerin alınması gerekiyor." dedi.

Ülkede, Kovid-19'un yeni bulaşıcı türlerine rastlandığını ve bunların salgın durumunu kötüleştirdiğini dile getiren Muraşko, hastanelerde Kovid-19 hastaları için yatak sayısının arttırılması gerektiğini vurguladı.

St.Petersburg'da Kovid-19 tedbirleri yeniden devreye girdi

Öte yandan, Rusya'nın bazı bölgelerinde salgın durumunun kötüleşmesi nedeniyle Kovid-19'a karşı önlemler yeniden uygulanmaya başladı. Moskova'nın ardından Rusya'nın St. Petersburg kentinde de bazı tedbirler devreye girdi. Buna göre, su parkları ile eğlence merkezlerinin faaliyetleri durdurulurken, futbol taraftar merkezleri, 3 binden fazla ziyaretçi kabul edemeyecek.

Alışveriş merkezlerindeki yeme-içme bölümlerinin çalışmadığı şehirde, eğlence etkinlikleri 3 bin kişiyi geçmeme şartıyla yapılacak. Sinemalar da doluluk oranının yüzde 50'yi geçmemesi şartıyla çalışabilecek.

Sosyal medyada yer alan görüntülere göre, St. Petersburg'daki bazı hastanelerde yatak sayısının yetersiz olması nedeniyle Kovid-19 hastaları için yerde yataklar ayarlanıyor.

Diğer yandan, salgının başlamasından bu yana toplam 458 bin 401 Kovid-19 vakasının görüldüğü St. Petersburg'da, devlet kurum ve şirketlerinde çalışan vatandaşların yüzde 60'ına aşılanma zorunluluğu getirildiği açıklandı.

Salgın tedbirlerinin yeniden devreye girdiği Moskova'da, 29 Haziran'a kadar çocuk oyun mekanları, parklarda çocuklar için ayrılan yerler, alışveriş merkezlerindeki yeme-içme bölümleri ve benzeri yerlerin geçici olarak kapatılması yönünde karar alınmıştı.

Moskova’daki tüm restoran, kafe, bar, gece kulüpleri ve diğer eğlence yerlerinin 23.00-06.00’da müşterilere hizmet vermesi yasaklanmıştı. Diğer yandan, tiyatro ve sinemalar faaliyetlerini sürdürebiliyor.

Moskova ve Moskova bölgesinde çalışan vatandaşların yüzde 60'ına Kovid-19'a karşı aşılanma zorunluluğu geçen hafta getirilmişti.

Rusya'da ilk Kovid-19 vakası 31 Ocak 2020'de, ilk ölüm 19 Mart 2020'de kayıtlara geçmişti. Ülkede, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla 18 Ocak'ta kitlesel aşılama süreci başlamıştı.