Kurban Bayramı'nın ardından ilk mesai: Kritik düzenleme Meclis'e geliyor

Meclis, Kurban Bayramı sonrasında ilk mesaisini yapacak. TBMM'de ele alınacak konuların arasında uzunca bir süredir konuşulan kripto para düzenlemesinin de yer alması bekleniyor.

Kurban Bayramı'nın ardından ilk mesai: Kritik düzenleme Meclis'e geliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurban Bayramı sonrasında kritik kanun tekliflerini ele alacak.

Gündemin ilk sırasında, kripto para piyasasına yönelik düzenlemeler getiren önemli bir yasa teklifi bulunuyor.

YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR: SPK'YA GENİŞ YETKİ VERİLECEK

Düzenlemeyle, hizmet sağlayıcılar için sermaye şartı getirilecek. Hem yatırımcı korunacak, hem de hizmet veren firmalara bir dizi yaptırım getirilecek.

Kripto para kullanıcıları ile ilişkilerin nasıl kurulacağı ve kimlik tespitinin nasıl yapılacağı da yasa ile düzenlenecek.

Düzenlemeye göre hizmet sağlayıcı kuruluş ve faaliyetler için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) izin alınacak. Kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımı için de SPK'ya yetki verilecek. Tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak.

Sermaye piyasalarında 12 milyon kişinin bakiyeli hesabı bulunuyor. Teklif yasalaştığında, belirlenen koşulları taşıyan platformlar yetkilendirilecek, bankaların da saklama lisansı alması gerekecek.

PİYASA BOZUCU EYLEMLERE 6 MİLYON LİRAYA KADAR CEZA

Düzenlemeyle piyasa dolandırıcılığı ve piyasa bozucu eylemler ile bilgi suistimalinin cezaları da belirlenecek. Piyasa bozucu eylemler kapsamında 246 bin lira ile 6 milyon lira arasında idari para cezası uygulanacak.