Kurban Bayramı'nın birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü günü toplu taşıma ücretsiz mi? Bayramda otobüs, metro, Marmaray bedava mı? Kurban Bayramı'nda hangi yollar ve köprüler ücretsiz

Kurban Bayramı 9 Temmuz 2022 tarihinde başlayıp 12 Temmuz 2022 tarihinde sona erecek. Bayram tatilinde toplu taşıma kullanacak olanlar, Kurban Bayramı'nın birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü günü ulaşım ücretsiz mi? Bayramda otobüs, metro, Marmaray bedava mı? sorusunu aratmaya başladı. Peki, Bayramda otobüs, metro, Marmaray bedava mı? Kurban Bayramı'nda hangi yollar ve köprüler ücretsiz?

Kurban Bayramı'nda toplu taşıma ücretsiz mi?

Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Vatandaşların kimi memleketine gidecek, kimi ise evde kalmayı tercih edecek. Özellikle şehirlerinde bayram gezintisini toplu taşıma ile yapmak isteyenler, bayramı'nın birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü günü ulaşımın ücretsiz olup olmadığını araştırıyor. Peki, ? Bayramda otobüs, metro, Marmaray bedava mı? Gezintiye araçlarıyla çıkacak olanlar ya da memleketlerine giderken otoyolları ve köprüleri kullanmak zorunda olanlar ise ? Kurban Bayramı'nda hangi yollar ve köprüler ücretsiz? sorusunu aratıyor. İşte, İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı'nda ücretsiz olan toplu taşımalar ile bedava olan köprüler ve yollar...

KURBAN BAYRAMI'NIN BİRİNCİ, İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ, DÖRDÜNCÜ GÜNÜ TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ Mİ?

Kurban Bayramı 9-12 Temmuz'da kutlanacak. Şehirde gezintiye çıkmak isteyenler, ya da herhangi bir işi için toplu taşıma kullanmak zorunda kalacak olanlar, Kurban Bayramı tatilinde ulaşımın ücretsiz olup olmadığını merak ediyor. Ramazan Bayramı'nda İstanbul ve Ankara'da toplu taşıma ücretsiz olmuştu. Kurban Bayramı'nda da 9 Temmuz Cumartesi gününden başlayıp 9 gün sürecek olan tatil boyunca bayram tarifesi uygulanacak. İstanbul'da ise Kurban Bayramı'nın birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü günü toplu taşıma ücretsiz olacak.

Kurban Bayramı tarifesinin uygulancağı 9 günlük tatil boyunca ise İETT seferleri daha çok Cumartesi sefer p-lanına göre düzenlenecek. İki yeni kurban kesim noktası için iki ge-çici hat halka açılacak. Bu süre zarfında peronlarda yedek araçlar yer alacak.Gerektiğind eise yoğunlaşan noktalara ek seferler düzenlenecek.

İETT'nin hazırladığı Kurban Bayramı tatili tarifesi ile seferler; 9 Temmuz Cumartesi günü Pazar planına göre, sonraki günler Cumartesi planına göre, 9 günlük tatilin son günü 17 Temmuz Pazar günü ise Pazar planına göre düzenlenecek. Özellikle Cumartesi planında çalışması için 55 ek raç tahsis edildi. Bu araçlar 379 adet ek sefer yapacak. Kurban Bayramı Pazar planında ise yedek araçlar yedekte bekletilcek ve gerektiğinde seferlere konulacak.

Kurban Bayramı'nda kurbna kesim noktalarına ulaşmak isteyen vatandaşlar için ise ulaşım imkanı olmayan 2 kurban pazarı için 2 yeni geçici hat hizemete başlayacak. Kurnaböy kurban satış pazarı için KRB3 hattı hizmet verecek. Bu hat, Pendik Sahilinden Kurnaböy'e ulaşım sağlayacak. Paşaköy kurban satış noktasına ise İstanbullular 131B hattı ile ulaşabilecek. Bu hat, Ümraniye ile Mimar Sinan Mahallesi arasında ulaşım sağlayacak.

Kurban Bayramı'nda piknik, sahil alanı ve mezarlık alanlarında yaşanacak yoğunluktan ötürü buralarda da ek seferler düzenledi. Ayrıca öngörülemeyen durumlar yaşanabilmesi ihtimalinden ötürü, peron alanlarında hazır bulunması için araç ve şoförler görevlendirilecek.

KURBAN BAYRAMI'NDA HANGİ YOLLAR VE KÖPRÜLER ÜCRETSİZ?

Kurban Bayramı'nda aracıyla yolculuk yapacak olanların merak ettiği ise yolların ve köprülerin ücretsiz olup olmayacağı. Konuyla ilgili açıklamayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptı. Karaismailoğlu yaptığı açıklamada devletin işlettiği köprüler ile otoyolların Kurban Bayramı'nd ücretsiz olacağını söyledi.

Ulaştırma Bakanı'nın açıklamasına göre; Kurban Bayramı'nda ücretsiz olacak olan yollar ve köprüler şöyle:

  • KGM sorumluluğundaki yer alan otoyollar
  • 15 Temmuz Şehitler Köprüsü
  • Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
  • İzmir - Çeşme Otoyolu
  • İzmir - Aydın Otoyolu
  • Çukurova Otoyolları (Adana Doğu Alın - Şanlıurfa kesimi)
  • Çukurova Otoyolları (Niğde - Mersin - Adana Batı Kesimi)
  • Avrupa Otoyolu (Mahmutbey - Edirne Kesimi)
  • Anadolu Otoyolu (Çamlıca İstasyonu - Akıncı Kesimi)
  • Gebze - Orhangazi - İzmir (İzmit Körfez geçişi ve bağlantı yolları dahil)

 

Bu yollar ve köprüler, 9 Temmuz Cumartesi (Cumayı cumartesiye bağlayan gece) saat 00.00'dan başlayarak, 12 Temmuz Salı saat 00.00'ye kadar bedava olacak