KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ant içti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin,(KKTC) yeni Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törende ant içti. Öte yandan Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine pazartesi günü Ankara'ya geliyor.

Ersin Tatar Ankara'ya geliyor'

Meclis'e gelişinde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay tarafından karşılanan KKTC'nin 5'inci Cumhurbaşkanı Tatar, askeri birliği selamladı.

Tatar, Uluçay ile Şeref Salonuna geçti ve bir süre sonra Uluçay'ın Genel Kurulu açmasının ardından Meclis Genel Kurul Salonu'na gelerek Cumhurbaşkanlığı yemini etti.

Tatar, yemin metninde şu ifadeleri kullandı:

"Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ile özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa ve yasalara bağlılıktan ayrılmayacağıma; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

Tatar'ın yemin etmesinin ardından Genel Kurul Salonu'nda İstiklal Marşı okundu, meclis bahçesinde Cumhurbaşkanlığı forsu göndere çekildi ve 21 pare top atışı yapıldı.

""Devir teslim töreniyle yeni görevine başlayacak"  

Tatar daha sonra Lefkoşa'daki Atatürk Anıtı, Kıbrıs Türk Halkının Varoluş Mücadelesi Önderi Dr. Fazıl Küçük'ün anıt kabrine ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın anıt kabrine çelenk sunacak. Tatar, 17.00'da Cumhurbaşkanlığında yapılacak devir teslim töreniyle yeni görevine başlayacak.  

"Pazartesi günü Ankara'ya geliyor"

Öte yandan Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine pazartesi günü Ankara'ya geliyor.

Gerçekleştirilecek ziyarette Kıbrıs Meselesi, Doğu Akdeniz sorunu gibi konular ele alınacak.