Günlerdir gözüne uyku girmiyor, sizin de başınıza gelebilir!.. Bütün arşivini ele geçirdi!.. Bu virüse dikkat!

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde düğün fotoğrafçılığı yapan Mehmet Şahin’in bilgisayarına sızan 'fidye virüsü' bütün arşivini ele geçirdi.

Günlerdir gözüne uyku girmiyor!..

Geceleri uyuyamadığını ifade eden Şahin, bu ay içerisinde 85 çiftin düğün albümlerini teslim etmesi gerektiğini ancak şifrelenen dosyalara ulaşamadığını belirtti.

Milyonlarca bilgisayar kullanıcısının kabusu haline gelen 'fidye virüsleri' bu kez de Mardinli düğün fotoğrafçısını hedef aldı. Kızıltepe’de de ödüllü düğün fotoğrafçısı olan Mehmet Şahin’in bilgisayarına sızan fidye virüsü tarafından şifrelenen dosyalar yapılan bütün müdahalelere rağmen kırılamadı. Günlerdir gözüne uyku girmediğini belirten Şahin, 85 çiftin düğün fotoğrafını bu ay içerisinde vermesi gerektiğini söyledi.

Mehmet Şahin yaşadığı mağduriyeti şöyle anlattı...

"Dış mekan fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum. Bundan 3 gün önce bir fidye virüsüne maruz kaldım. Fidye virüsü sebebiyle hiçbir dosyaya erişemiyorum. Bu mağduriyetimin nasıl giderileceğini bilemiyorum. Fidyeci bende bin dolar istiyor. Şu anda da hangi kapıyı çalıyorsak kimse bize olumlu yanıt vermiyor. Yani çözemediklerini ve başa çıkamadıklarını söylüyor. Şuanda fidyeci le bir şekilde anlaşalım diyoruz ama verilerimiz geri gelebiliyorsa para mühim değil. Lakin o parayı yatırdıktan sonra dosyaların geri gelip gelmeyeceği hiçbir garantisi yok.

Fotoğraflarını çektiğim gelin ve damatlara karşı mağduriyet beni çok çok etkiliyor. Psikolojik olarak 3 gündür uyku uyumadım. O insanların en özel günlerinden kalan tek şey fotoğraflardır. Yaklaşık 85 çiftimizin teslim edilmeyen albümü var. Benim şu anda bütün mücadelem, mücadele etmem tamamen o çiftlerim içindir. O çiftlerimizin mutluluğunun bozulmamasıdır. O insanlar neticede ömründe bir kere düğün yapıyor ve bir gün dış çekime çıkıyor. O çekimleri kurtarmaya çalışacağız. Bu fidyeci son bir ay içerisinde 1 buçuk milyon bilgisayara ulaşmış. Bunların arasında benim en çok canımı yakan 85 çiftimdir. Bütün gelin ve damatlar özeldir. İnsanın en özel günü o gündür."

Fidye virüsleri, bulaştığı bilişim sistemleri üzerinde dosyaları erişimi engelleyerek kullanıcılardan para talep eden zararlı bir yazılım.