Maske takma zorunluluğu getirilen iller... Maske takmamanın cezası kaç lira?

Kovid 19'a karşı mücadelede maske takmanın önemi her geçen gün artıyor. Sosyal mesafenin yanı sıra maske takımı da vakaların gerilemesine yardımcı oldu. Türkiye'de de 25 ilde maske takmak zorunla hale getirildi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: TV100.COM

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı mücadelede "Kontrollü Sosyal Hayat" sürecinde pazar yerleri, marketler, AVM'ler, toplu ulaşım araçları, taksiler ile tekrar hizmet vermeye başlayan kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı, bazı illerde hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da mecburi tutuluyor.

İşte maske takmak zorunluluğu getirilen iller şu şekilde:

Adıyaman, Amasya, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Karabük, Sakarya, Isparta, Kırklareli, Burdur, Siirt, Rize, Kayseri, Tunceli, Kırıkkale, Kahramanmaraş, Gümüşhane, Eskişehir, Bolu ve Uşak

Maske takmamanın cezası ne kadar?

Bu illerde maske takmadan sokakta dolaşanlara idari para cezası uygulanacak. 

Maskesiz sokağa çıkanlar ve belirtilen önlemleri ihlal edenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282.maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacağı açıklandı.

Hıfzısıhha Kanunu Madde 282: Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.