MEB'den son dakika öğrencilere PCR testi açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın geçen hafta duyurduğu okullarda tarama ve öğrencilere yönelik rastgele PCR testi uygulaması sonrası velilerden gelen tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanı Özer bir açıklama yaptı.

MEB'den son dakika okullarda PCR testi açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Özer, 'velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapılmayacak' dedi. 

Velilerin uygulamaya sıcak bakmaması üzerine uygulama bugün başlayamadı.  Milli Eğitim Bakanı Özer, konuya ilişkin flaş açıklamada bulunarak, '''Velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapılmayacak'' dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta düzenlediği bir basın toplantısında okullarda yapılacak PCR testi taramasıyla ilgili, 'Belirtisiz vaka yaygınlığını anlayabilmek için sınırlı sayıda okulda yapılacak. Velilerimiz önceden bilgilendirilip onayları istenecek. PCR taraması, sağlıklı eğitim ortamının devamına ve olası hazırlığa yönelik. Çocuklarla, en deneyimli arkadaşlar buluşacak' açıklamasında bulunmuştu.

Bakan Koca okullarda 'rastgele PCR testi' yapılacak demişti

Koca'nın açıkladığı PCR testi uygulaması Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında başlamıştı. Buna göre 10 pilot il belirlenmişti. Vaka yoğunluğunun yanı sıra okullarda yoğunluk durumuna göre örneklem alınacaktı ve çocuklara rastgele PCR testi uygulaması yapılacaktı. Ancak bazı velilerin bu duruma itirazı var.

Çocuklara rastgele PCR testi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, velilerin rastgele PCR uygulamasına tepki göstermesinin ardından açıklamada bulundu.

Özer'in açıklaması şöyle:

''Velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapılmayacak. Çocuklarımızı okullarından uzak tutmamamız gerekiyor. Ev ortamında, kantinde, kafeteryada, restoranda; tüm mekanlarda kurallara uymamız gerekiyor. Velilerin çok hassas olması lazım. Okulların açık kalması milli güvenlik meselesidir.''