Emekli olacaklar dikkat! Yüzde 90'ı silinecek...

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yapılandırma yasasının Meclis'ten geçmesinin ardından gözler emeklilik borçlarına çevrildi. Yeni kanunla Bağkur borcu bulunan vatandaşlara emeklilik hakkını canlandırma imkanı doğdu. İşte bilinmesi gerekenler...

Google Haberlere Abone ol

Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren borç yapılandırma yasası emekli olacak vatandaşları da yakından ilgilendiriyor. 

Bağ-Kur’lular, köy ve mahalle muhtarlarını da kapsayan borç yapılandırma düzenlemesi ile vatandaşlar, 2021’nin nisan ayı da dahil olmak üzere bu tarihten önceki prim borçları için yapılandırma yapabilecekler. İşte detaylar...

Borçların peşin veya taksitle öden ödenebildiği yeni yapılandırmada peşin ödeme gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanan tutarın yüzde 90’ı silinecek.

Taksitli ödeme yapacaklar için, 6-9-12-18 ay taksitle ödeyebileceksiniz ve taksit sayısına göre katsayı uygulanacak. Taksitler de iki ayda bir ödenecek. Böylece 18 ay taksit seçeneğini seçilirse borç 36 ayda ödenmiş olacak.

Prim borcu nedeniyle hizmet süreleri durdurulan ve bu nedenle de emekli olamayan Bağ-Kur’lular, yapılandırmadan yararlan durdurulan sürelerini yeniden canlandırabileceklerinden emeklilikleri de uzamayacak.

Bunun için de Bağ-Kur’lular, 4 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurup, durdurulan sigortalılık süreleri için ödeyecekleri prim tutarını hesaplattıracaklar.

Hesaplanan borcu, ilk taksit tarihi olan ekim ayının sonuna kadar ödemeleri halinde, geçmişte durdurulan süreler durdurulmamış sayılacak ve sigortalılık sürelerine eklenecek.

Emeklilik bekleyen de ekim ayında borcunu ödemesi halinde emekli olabilecek. Bu imkandan eğer sigortalı vefat etmişse sigortalıların hak sahipleri de yararlanıp, başvurabilecek ve ölüm aylığı alamaya hak kazanacak.

Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme tarihi olan bu yılın ekim ayında ödenmemesi halinde ise sigortalılık süreleri canlandırılmayacak. Yani, Bağ-Kur’lular ekim ayı sonuna kadar borcu ödediler ödediler; yoksa emeklilik hayal olacak.

Kanun ile yapılandırmadan yararlanmayan Bağ-Kur’lulara da yaptırım geliyor. Şöyle ki; 30 Nisan 2021 tarihi itibariyle prim borcu olanlar yapılandırmadan yararlanıp, borçlarını ödemezlerse sigortalılıkları durdurulacak.

Nisan ayına kadar hiç prim ödemeyenler ise sigortalı oldukları tarih itibariyle sigortalılıkları durdurulacak. Bu şekilde durdurulan süreler sigortalılık sürelerinden sayılmayacak.

Sigortalılıkları durdurulanlar arasında çalışmaya devam edenler varsa sigortalılıkları 1 Mayıs 2021 itibariyle yeniden başlatılacak. Bu şekilde sigortalılıkları durdurulanlar ve hak sahipleri sonradan prim borçlarını ödeyerek durdurulan süreleri canlandırabilecek.

Bunun için de 3 ay süreleri olacak. Yani, durdurulan sürelerin yeniden sigortalı olarak sayılması için başvurulduğunda, borç hesaplaması yapılacak ve 3 ay içinde bu borcun tamamı ödenirse durdurulan süreler sigortalı süresi olarak sayılacak.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.19 -0.6602%
GBP/USD 1.39 -0.4147%
USD/JPY 110.21 -0.4426%
USD/CHF 0.92 0.9355%
AUD/USD 0.76 -0.7095%
USD/CAD 1.24 0.6027%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,414.15 -1.20%
ALTIN 498.16 -0.77%
DOLAR 8.72 1.07%
EURO 10.40 0.50%
BRENT 72.92 -1.54%