Skandalı ses cihazı ortaya çıkardı

Mersin'de yaşayan Erdemil ailesi, bakıcıya bıraktıkları 1 yaşındaki kızları Öykü'nün vücudundaki morlukları görünce oyuncak araba içerisine ses kaydeden düzenek yerleştirdi. Aile, kaydedilen sesleri dinleyince soluğu savcılıkta aldı.

Google Haberlere Abone ol

Mersin'de Alper Erdemil ve eşi Fatma Erdemil 1 ay önce 1 yaşındaki kızlarına bakması için N.K. isimli kadınla anlaştı. Bir süre sonra kızları Öykü'nün vücudunda morluklar olduğunu fark eden anne ve baba, küçük kızın oyuncak arabasının içine ses kaydeden bir düzenek yerleştirdi. Bakıcının, küçük kıza uyguladığı şiddet ses kayıtları ile ortaya çıktı. N.K.'nın, Kes sesini, seni öldürürüm. Sus, sesini kes, yat. Sus artık yeter, sabrım kalmadı sözleri ile tokat ve ağlama sesi duyan baba, eşiyle birlikte soluğu savcılıkta aldı. Bakıcı, savcının talimatıyla gözaltına alındı.

Morlukları böyle savundu

Kızları Öykü'yü her sabah N.K.'nın evine bırakıp, iş çıkışı alan anne-baba, bir süre sonra küçük kızın vücudunda morluklar olduğunu fark etti. Morlukların nedenini sordukları bakıcıdan, "Kızınız yürümeyi yeni öğreniyor" yanıtı alan çift, Öykü'nün şiddet gördüğünden şüphelendi.

Kızını almak için gittiği bir akşam bakıcının evinden bağırma sesleri geldiğini duyan baba, internetten aldığı ses kayıt cihazını Öykü'nün oyuncak arabasına yerleştirdi. Ertesi sabah kızını, oyuncak arabasıyla birlikte bakıcıya teslim etti. Aynı günün akşamında dinleniği ses kaydında ise bakıcı N.K. olduğu iddia edilen bir kadının Öykü'ye, Kes sesini, seni öldürürüm. Sus, sesini kes, yat. Sus artık yeter, sabrım kalmadı şeklindeki sözleri ile tokat ve ağlama seslerini duydu. Anne-baba hemen savcılığa şikayetçi oldu.

"Dinlediğimizde kanımız dondu"

Eve döner dönmez ses kayıt cihazını açtığını ve duydukları karşısında adeta kanının donduğunu ifade eden baba Alper Erdemil, "Çocuğu bakıcıdan almaya gittiğim de zile basmadan önce, evin içerisinden bağırma sesleri geldiğini duydum. Bu durumu eşimle paylaştım. İnternet üzerinden ses kayıt cihazı sipariş ettim. 'Cihazı nasıl kullanabilirim' diye düşünürken, kızım oyuncak sepetinin içerisinden arabayı alıp elinden sallamaya başladı. Biraz incelediğimde cihazı yerleştirmek için çok uygun bir oyuncak olduğunu tespit ettim. Vidaları sökerek, cihazı yerleştirdim ve sabitledim. Kızımla birlikte bakıcının evine gönderdim. Akşam kızımla birlikte oyuncağı teslim aldım. Kayıtları dinlediğimizde kanımız dondu. Çocuğumuza uygulanan şiddeti farkettik. Hiç şevkat görmediğini, sürekli bağırıldığını, hakaret ve küfür edildiğini tespit ettik. Savcılığa gereken şikayetlerde bulunduk. İfadelerimizi verdik, olayı yargıya taşıdık" dedi.

Anne Fatma Erdemil: Durup durup ağlıyorum

Anne Fatma Erdemil ise ağlama nöbetleri geçirdiğini, N.K.'nın hak ettiği cezayı almasını istediğini söyledi. Erdemil, "On üç saatlik ses kaydı olduğu için 'acaba'larla yaklaştık. Kayıtlarda, çocuğuma kahvaltı yaptırmak istiyor. Çocuğum diş çıkarma aşamasında olduğu için çok fazla birşey yemiyor. 'Bu yemeği yiyeceksin, yemezsen seni öldürürüm. Allah'ın cezası' gibi sözler duydum, çok kötü oldum. Psikolojik olarak çok yıprandık. Hala çok kötüyüm. Durup durup ağlıyorum. Adalette bir ses kaydı ne kadar geçerli olur bilmiyoruz ama bu kayıt normal bir kayıt değil. Kadının çocuğuma vurduğu, şiddet uyguladığı, sözlü ve fiziksel şiddet var çocuğuma yönelik. Kadının hak ettiği cezayı almasını istiyorum" diye konuştu.

Ailenin şikayeti üzerine Cumhuriyet savcılığı, bakıcı N.K. hakkında soruşturma başlattı.