Milyonlarca EYT'liyi ilgilendiriyor! 25.500 TL verilecek: Asgari ücrete zam ile yeniden artacak!

Milyonlarca EYT'linin emeklilik işlemleri devam ediyor. 1 milyonu aşan EYT'li emekli maaşlarına kavuştu. Maaşları henüz bağlanmamış olanlar için ise 25.500 TL para alma imkanı var. Bu rakam asgari ücret Temmuz zammı ile yeniden artacak. Peki bu para nasıl alınacak? Kimlere ödenecek? İşlemleri bitmeyenlerin yapacağı işlemler neler? İşte tüm detaylar...

Milyonlarca EYT'liyi ilgilendiriyor! 25.500 TL verilecek: Asgari ücrete zam ile yeniden artacak!

Mart ayında başlayan EYT başvurularında sayı 1.8 milyon kişiye ulaştı. Bu başvuruların 1 milyondan fazla olanı ise sonuçlandırıldı. Birçok EYT'li maaşları toplu olarak almaya başladılar. Sabah'ın haberine göre, özellikle mart ayında başvurusunu yapan EYT'liler Nisan maaş farkı, Nisan, Mayıs ve Haziran maaşları ile birlikte hem Ramazan Bayramı hem de Kurban Bayramı ikramiyelerini toplu olarak alabilecekler. Nisan'da başvuranlar ise Ramazan Bayramı ikramiyesini kaçırmış olacak ancak diğer ödemeler kendilerine yapılacak.

İŞLEMİ BİTMEYENLER DİKKAT

Bu arada henüz işlemleri bitmeyen EYT'liler de bulunuyor. İşlemleri bitmeyen EYT'lilerin maaşlarının bağlanmama sebepleri kendilerinden de kaynaklanıyor olabilir. Bunun için henüz işlemleri devam eden EYT'liler şu adımlara dikkat etmeliler:

Eğer daha önceden ödenmemiş bir Bağ-Kur borcunuz bulunuyorsa emeklilik iylemleriniz durduruluyor. Bu borcu ödediğinizde başlıyor. Borcunuz olup olmadığını e-devletten öğrenebilirsiniz. Eğer borcunuz varsa şu anda yürürlükteki yapılandırmadan yararlanarak faizlerini sildirip kolayca ödeyebilirsiniz.

Milyonlarca EYT'liyi ilgilendiriyor! 25.500 TL verilecek: Asgari ücrete zam ile yeniden artacak! - Resim : 1

BAĞ-KUR TESCİLİNİZ VAR MI?

Daha önce yapılmış bir Bağ-Kur tesciliniz yani Bağ-Kur çalışmanız var ise bunu e-devletten kontrol edin. 4B tescil kaydı bölümüne girerek kolayca bulabilirsiniz. Eğer varsa bu tescilin olduğu SGK müdürlüğü ile bir yazışma yapılıyor ve bu da süreci uzatıyor.

BAŞKA BİR SGK MÜDÜRLÜĞÜNDE DOSYA VAR MI?

Başvurduğunuz SGK müdürlüğünün dışında başka bir bölgede çalışmanız var ise orada da bir dosyanız olabilir ve bu dosyaların birleştirilmesi gerekebilir. Bu da süreci uzatır.

GSS BORCU VAR MI? (BAĞ-KUR)

Genel Sağlık Sigortası borcu olan Bağ-Kur'luların da emeklilik işlemleri yapılamıyor. Bu yüzden e-/devletten borcunuzu kontrol edip ödemeniz gerekecektir. Yapılandırma yasasından faydalanabilirsiniz.

HİZMET BİRLEŞTİRMESİ YAPILDI MI?

Farklı kurumlarda (SSK, Bağ-Kur Emekli Sandığı) çalışmaları olan EYT'lilerin bu hizmetlerini birleştirmesi gerekebilir. Bu işlemleri de takip etmeniz gerekir. Eğer hizmet birleştirilmesi yapılması gerekiyorsa bu durum da süreci uzatacaktır.

EKSİK PRİM YA DA YIL VAR MI?

EYT'nin şartları 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olmak ve işe girişe göre 5000-5975 gün prime sahip olmak. Ayrıca erkekler için işe giriş tarihinden itibaren 25 yılın da geçmesi gerekiyor. Bu şartların tamamının gerçekleşmesi lazım.

BAŞVURU TARİHİNİZ NE ZAMAN?

Başvuru tarihiniz de önemli. Öncelikle mart ayında başvuranların işlemleri yapılıyor daha sonra sırayla Nisan Mayıs devam edecek.

SGK'DAKİ YOĞUNLUK VAR MI?

Bütün bu eksikleriniz tamam olmasına rağmen özellikle büyük şehirlerde bazı SGK müdürlüklerinde yoğunluk daha fazla oluyor ve bu da süreci uzatıyor.

Milyonlarca EYT'liyi ilgilendiriyor! 25.500 TL verilecek: Asgari ücrete zam ile yeniden artacak! - Resim : 2

ÖDEME ALABİLİRSİNİZ

Bütün bu işlemleri kontrol etmenize rağmen halen maaşınız bağlanmadıysa bu kez avans alma imkânınız bulunuyor. SGK'nın 2018/38 sayılı genelgesinin dokuzuncu bölümündeki maddeye göre, kuruma tahsis talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, kurumca gelir ve aylık bağlanmasına hak kazandığı anlaşılan sigortalı ve hak sahiplerine yazılı talepte bulunmaları halinde, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.

Avans miktarı her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin 3 katını, gelirlerde ise net asgari ücretin 2 katını geçmemek üzere kurumca belirleniyor. Bu düzenleme ile 3 Mart tarihinden itibaren 90 gün içinde maaşları bağlanmayan EYT'liler yazılı olarak SGK'ya başvurarak avans talep edebilir. Düzenlemeye göre de 3 asgari ücret yani 25.500 TL'ye kadar avans alınabiliyor.

ASGARİ ÜCRET TEMMUZ ZAMMI İLE YENİDEN ARTACAK

Asgari ücret Temmuz zammı ile bu rakam yeniden artacak. Buna göre 3 Mart tarihinde başvuran bir EYT'linin henüz maaşı bağlanmadıysa 2 Haziran'dan itibaren yazılı olarak başvurup avansını alabilecek.

Avans alınan miktar sizin SGK'da birekin maaşınızdan yüksek ise bu kez kalan kısım sonraki maaşlarınızdan ¼ oranında taksitler halinde kesilecek.