Mısır Dışişleri Bakanı'ndan Kudüs açıklaması: Son vermek için çaba sarf ediyoruz

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri, Mısır'ın Kudüs'te yaşananlara son vermek için çaba sarf ettiklerini belirtti. Şukri, BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü ile görüştüğünü açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: A.A

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Mısır'ın Kudüs'te yaşananlara son vermek için çaba sarf ettiği belirtildi. Açıklamada Bakan Samih Şukri'nin BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Şukri, Mısır'ın Ramallah'taki diplomatik misyon şefi Tarık Tayil'i kabul etti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Mısır'ın bu yaşananlara son vermek için çaba sarf etmeyi sürdürdüğü aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, Samih Şukri'nin BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Tor Wennesland'ın İsrail tarafıyla gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında Mısırlı Bakan'a bilgi verdiği aktarılan açıklamada, bu görüşmelerde Müslümanların ibadetlerini özgürce yapabilmesinin sağlanması ve Mescid-i Aksa'nın korunması için gerekli önlemlerin alınması konusuna değindiği kaydedildi.

Görüşmede, İsrail'in Mescid-i Aksa'da namaz kılan cemaate yönelik uygulamalarını reddettiklerini vurgulayan Şukri'nin, bunu İsrail tarafına da ifade ettiklerini söylediği aktarıldı.

Öte yandan, Şukri Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan ile de Kudüs'teki son gelişmeler hakkında bir telefon görüşmesi yaptı.

İki bakan Filistinlilerin meşru haklarını hedef alan yasa dışı tüm uygulamaları reddettiklerini ifade etti.