Nesli tükenmekte olan doğanın çöpçüsü, vatandaşlar tarafından ölmek üzereyken bulundu. Tedavi için ekipler hemen yanına koştu

Van Bahçesaray'da bitkin halde bulunan nesli tükenme tehlikesi altında olan kızıl akbaba vatandaşlar tarafından Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine haber verilerek korumaya alındı.

Nesli tükenmekte olan doğanın çöpçüsü, vatandaşlar tarafından ölmek üzereyken bulundu. Tedavi için ekipler hemen yanına koştu

Van'ın Bahçesaray ilçesinde vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kızıl akbaba, getirildiği Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından müdahale edilerek teslim alındı.

 Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kızıl akbaba vatandaşlar tarafından bitkin ve çaresiz bi şekilde bulundu. Nesli koruma altında olan kızıl akbabanın vatandaşlar tarafından uçamadığı fark edildi. Durumun vehametini fark eden vatandaşlar hemen yetkilileri arayıp durum hakkında bilgi verdi. Alınan bilgi üzerine hemen olay yerine giden Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 14. Bölge Müdürlüğü ekipleri akbabayı teslim alarak tedavi için işlemlere başlandı.

Nesli tükenmekte olan doğanın çöpçüsü, vatandaşlar tarafından ölmek üzereyken bulundu. Tedavi için ekipler hemen yanına koştu - Resim : 1

UYGUN ZAMANDA DOĞAL YAŞAM ALANINA SALINACAK

Kızıl akbaba daha sonra Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine getirilerek tedavisine başlandı. Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan tarafından tedavisi titizlikle yapılan akbabanın, yediği bir yiyecekten zehirlendiği ve bu yüzden uçamadığı tahmin ediliyor. Merkezdeki tedavisine başlanan akbaba, uygun zamanda doğal yaşam alanına salınacak.

Muhabirlere konuşan Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, merkez olarak Van Gölü Havzası’ndaki tüm yaban hayvanlarıyla ilgilendiklerini belirtti. DKMP ekiplerine, Bahçesaray'da kızıl akbabanın bitkin düştüğü ve uçamadığı yönünde bir ihbarın geldiğini ifade eden Prof. Dr. Aslan, “Daha sonra DKMP ekipleri, teslim aldıkları kızıl akbabayı tedavi için bize getirdi. Akbabanın genel kontrollerini yaptık. Tedavi çalışmalarını da uygulayıp, tekrar doğaya kazandırmak için çalışmalarımızı yapacağız. Şu ana kadar merkezimize her tür akbaba geldi. Şimdiye kadar da birçok türü doğaya kazandırdık” dedi.

Nesli tükenmekte olan doğanın çöpçüsü, vatandaşlar tarafından ölmek üzereyken bulundu. Tedavi için ekipler hemen yanına koştu - Resim : 2''AKBABALAR DOĞANIN ÇÖPÇÜLERİDİR''

Akbabaların ekolojik dengede önemli bir rolü olduğuna dikkat çeken Aslan, “Akbabalar doğadaki leşleri yiyerek beslenir. Böylece muhtemel salgın hastalıkların yayılmasını önlerler. Son zamanlarda akbabaların sayısında büyük bir azalma var. Bu yüzden akbabalar koruma altındadır. Bizler de bu türü tekrar doğaya kazandırmak için gerekli çalışmaları yapacağız” diye konuştu.