Nişantaşı'nda başörtülü akademisyene termoslu saldırı

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde akademisyen olan Neşe Nur Akkaya, Nişantaşı'nda bir parkta arkadaşıyla oturduğu sırada, "Burada sizin gibileri istemiyoruz" diyen bir şahıs tarafından darp edildi. Neşe Nur Akkaya, saldırganın serbest bırakılmasını İTÜ'nün açıklamasını ekleyerek kınadı.

Google Haberlere Abone ol

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) öğretim görevlisi olan Neşe Nur Akkaya ve kız arkadaşı Nişantaşı'nda parkta oturdukları sırada başörtüleri nedeniyle sözlü saldırıya uğradı.

"Sizin gibilerini burada istemiyoruz"

Parkta arkadaşlarıyla beraber bulunan E.Ç. isimli şahıs, "Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa'ya gidip oturun" dedi.

Neye uğradığını şaşıran Neşe Nur Akkaya ve arkadaşları, "Rahatsız oluyorsan, sen gidip başka bir yerde oturabilirsin" diyerek şahsa tepki gösterdi.

Akkaya’nın tepkisi üzerine saldırgan E.Ç. elindeki termos bardakla Neşe Nur Akkaya'ya vurmaya başladı. Talihsiz genç kız aldığı art arda yumruk darbeleri nedeniyle yere yığılırken araya girmeye çalışan Akkaya'nın arkadaşı da darbelerden nasibini aldı.

Çevredeki vatandaşlar saldırgana engel olurken ihbar üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Hastaneye kaldırılan Neşe Nur Akkaya darp raporu alarak şahıstan şikayetçi oldu. Şişli'de yaşanan olayda gözaltına alınan şüpheli serbest bırakıldı. 

Kedi yüzünden kavga çıktı

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 6 Haziran'da Teşvikiye Mahallesi'ndeki bir parkta meydana gelen ve bazı sosyal medya hesapları tarafından paylaşılan "kasten yaralama-tehdit" konusuyla ilgili çalışma başlatıldı.

Emniyet güçlerince yapılan araştırmada, olay günü mağdur Neşe Nur Akkaya (31) ve Y.F.'nin (29) saat 18.15 sıralarında parkta otururken sokak kedisiyle ilgilendikleri sırada yanlarına gelen E.Ç.'nin (26) "Kediye dokunamazsınız, burası kedi parkı, sizin burada yeriniz yok." şeklinde söylemlerine maruz kaldıkları tespit edildi.

Sonrasında elindeki şişeyle Y.F.'nin yüzüne vurduğu belirlenen şüpheli E.Ç., olay yerinde yakalandı.

"Kasten yaralama ve tehdit" suçlarından adli makamlara sevk edilen şüpheli E.Ç., hakkında adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

İTÜ'den açıklama

Şişli'de yaşanan olayda gözaltına alınan şüpheli serbest bırakıldı. Saldırının duyulmasının ardından İTÜ, Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlisi Neşe Nur Akkaya'ya yapılan saldırıyı kınayarak, şüphelinin hak ettiği cezayı alması için olayın takipçisi olacaklarını bildirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ), Twitter hesabından yapılan açıklamada, Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlisi Neşe Nur Akkaya'ya yapılan çirkin saldırının kınandığı belirtilerek, "Nefret söylemiyle başlayan ve ardından fiziksel şiddete varan davranışlarıyla akademisyenimizi darbeden kişinin hak ettiği cezayı alması için bu olayın takipçisi olacağız." denildi.