Okullar açılabilecek mi? Hükümet kaynaklarından kritik açıklama

31 Ağustos’ta okulların açılması için günlük 900 vaka sayısı sınırı belirlendiği öne sürüldü. Okullarla ilgili kararın ağustos ayı sonlarına doğru verileceği iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

Reuters'in hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre 31 Ağustos'ta açılması planlanan okullarla ilgili bir plan belirlendi. İsmi açıklanmayan yetkililer, "Okulların açılması için günlük vaka sayısının 900'ün üzerine çıkmaması gerek. Buna A Planı diyoruz" açıklamasını yaptı.

Türkiye’de eğitimin 31 Ağustos’ta başlaması ile ilgili açıklamaların ardından bugün Reuters haber ajansına konuşan iki yetkili konunun detaylarını paylaştı.

İsmini açıklamayan iki yetkili, okulların kapatılmasına günlük vaka sayısının 900’ün üzerine çıkmaması durumunda devam edeceğini söyledi. Yetkililer okulların açılmasına A Planı adının verildiğini söyledi.

Habere göre bir diğer plan ise enfeksiyon oranının yüksek olduğu bölgelerde okulların kapalı tutulmasına devam edilmesi.

İsmini açıklamayan yetkililerden biri, “Eğer vaka sayısı azalırsa okullar tekrar açılacak. Aksi takdirde okullar açılmayacak” dedi. Öte yandan üst düzey yetkililerden bir diğeri ise Reuters’a, “Normalleşme devam ediyor. Fakat vaka sayısının daha hızlı düşmesi gerek. Güneydoğu bölgelerindeki okullarda online eğitim devam edebilir” ifadesini kullandı.

Haberde, yetkililerin, Erdoğan’ın okullarla ilgili kararını Ağustos ayı sonlarına doğru vereceğini belirttiği aktarıldı.