Ortadoğu'da gerilim tırmanıyor! Olası bir bölgesel çatışmada İran mı daha güçlü, yoksa İsrail mi? İşte orduların güçleri

İsrail'in İran'ı vurmasıyla başlayan gerilimde, İran cumartesi gecesi ilk kez doğrudan kendi topraklarından İsrail'e yönelik saldırılar gerçekleştirdi. İsrail'den ise dün gece misilleme geldi. İran'ın İsfahan kentinde patlama sesleri duyuldu. İki ülke arasındaki gerilim tüm dünya ülkelerini korkuturken, saldırıların bölgesel çatışmaya dönüşmesinden endişe ediliyor. Böyle bir durumda ülkelerin silah, savunma ve askeri güç kapasiteleri merak ediliyor. Kim daha avantajlı?

Ortadoğu'da gerilim tırmanıyor! Olası bir bölgesel çatışmada İran mı daha güçlü, yoksa İsrail mi? İşte orduların güçleri

İsrail'in İran'a gerçekleştirdiği saldırı sonrası en merak edilen konulardan birisi de İsrail ve İran ordularının ne kadar güçlü olduğu oldu. Ülkelerin nükleer silahları olup olmadığı da tartışılıyor.İşte merak edilen soruların cevapları... 

İRAN'IN EKSİĞİ MODERN HAVA SAVUNMASI

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari'ye göre İran, Cumartesi gecesi başlayan saldırısında 170 insansız hava aracı, hiçbiri İsrail topraklarına girmeyen 30 seyir füzesi ile bir kısmı İsrail'e ulaşan en az 110 balistik füze kullandı.

Ortadoğu'da gerilim tırmanıyor! Olası bir bölgesel çatışmada İran mı daha güçlü, yoksa İsrail mi? İşte orduların güçleri - Resim : 1

 

İran, İsrail'den çok daha büyük bir coğrafyaya ve nüfusa sahip. Yaklaşık 90 milyon nüfuslu ülke, İsrail'in neredeyse 10 katı büyüklüğünde. Ama bu İran'ın daha büyük bir askeri güç olduğu anlamına gelmiyor. İran yıllar içinde füze ve insansız hava araçlarına büyük yatırımlar yaptı.

İRAN'IN SAVUNMA SİSTEMİ NE DURUMDA?

Kendisine ait geniş bir cephaneliğe sahip olmakla birlikte İran'ın en büyük eksiği modern hava savunma sistemleri ve savaş uçakları.

Rusya'nın, Tahran'ın Ukrayna savaşında Moskova'ya verdiği askeri desteğe karşılık olarak bunları geliştirmek için İran ile iş birliği yaptığına inanılıyor. İran'ın gönderdiği Şahed adlı insansız hava araçlarını Rusya'nın üretmeye çalıştığı da bildiriliyor.

Ortadoğu'da gerilim tırmanıyor! Olası bir bölgesel çatışmada İran mı daha güçlü, yoksa İsrail mi? İşte orduların güçleri - Resim : 2

İSRAİL'DE HANGİ SAVAŞ UÇAKLARI VAR?

İsrail ise dünyanın en gelişmiş hava kuvvetlerinden birine sahip.

Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü'nün (IISS) hazırladığı, küresel askeri kapasiteleri değerlendiren ve savunma bütçelerini içeren rapora göre İsrail F-15, F-16 ve en yeni F-35 uçakları da dahil olmak üzere en az 14 savaş uçağı filosuna sahip.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) küresel silah transferlerine ilişkin yayınladığı son araştırmasına göre 2019-2023 yılları arasında İsrail'in silah ithalatının yüzde 69'u ABD, yüzde 30'u ise Almanya'dan gerçekleştirildi.

 Ortadoğu'da gerilim tırmanıyor! Olası bir bölgesel çatışmada İran mı daha güçlü, yoksa İsrail mi? İşte orduların güçleri - Resim : 3

GELİŞMİŞ HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

İsrail bunun yanı sıra dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemlerinden birine sahip.

10 yıldan uzun süredir kullanılan Demir Kubbe, İsrailli savunma şirketi Rafael ile İsrail devletine ait Hava ve Uzay Sanayileri kurumu tarafından ortak geliştirildi.

İsrail basınında yer alan haberlerde, üretiminin ilk etapta tamamen ülkenin kendi kaynaklarından karşılanması planlanıyordu.

Ancak seri üretime geçilmesinin ardından ABD'den alınan finansal destek karşılığında sistem bileşenlerinin yarısı ABD'de üretilmeye başlandı.

Demir Kubbe, roket, füze ve havan toplu gibi kısa menzilli saldırılara karşı kullanılıyor.

Ortadoğu'da gerilim tırmanıyor! Olası bir bölgesel çatışmada İran mı daha güçlü, yoksa İsrail mi? İşte orduların güçleri - Resim : 4

İRAN VE İSRAİL'İN NÜKLEER SİLAHLARI VAR MI?

İsrail'in kendi nükleer silahları olduğu düşünülüyor ancak bu konudaki resmi açıklamalarında muğlak yanıtlar vermeyi sürdürüyor.

İran'ın nükleer silahı olmadığına inanılıyor ve Tahran yönetimi sivil nükleer programını nükleer silah geliştirmek için kullanmaya çalıştığı yönündeki iddiaları reddediyor.

EN BÜYÜK GÜÇ: URANYUM 

Geçen yıl Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran'ın yer altındaki Fordo adlı nükleer tesisinde yüzde 83,7 saflığa kadar zenginleştirilmiş uranyum parçacıkları tespit etmişti.

Zenginleştirilmiş uranyum, nükleer yakıtın yanı sıra nükleer silah yapımında da kullanılabiliyor.

Nükleer silah için uranyumun yüzde 90 oranında zenginleştirilmesi gerekiyor.

İran, yanıt olarak zenginleştirme seviyelerinde "istenmeyen dalgalanmalar" meydana gelmiş olabileceğini söyledi.

Ortadoğu'da gerilim tırmanıyor! Olası bir bölgesel çatışmada İran mı daha güçlü, yoksa İsrail mi? İşte orduların güçleri - Resim : 5

Tahran yönetimi, 2015 yılında ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya ile imzaladığı bir nükleer anlaşma kapsamında sadece düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyum üretmeyi kabul etmişti.

Ancak eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 2018'de anlaşmadan çekilmesi ve İran'a yönelik yaptırımları sürdürme kararı almasından bu yana anlaşma çökmeye yakın.

Tahran yönetimi anlaşmayı ihlal ederek iki yılı aşkın süredir uranyumu yüzde 60 saflığa kadar zenginleştiriyor.