Özel sağlık sigortaları koronavirüsü de kapsıyor mu?

Pandemi ile birlikte sağlık sigortalarının önemi daha da arttı. Özel Sağlık Sigortası’na göre daha düşük primli olması, teminat yapısı açısından tüketici tarafında daha anlaşılır olması gibi nedenlerden dolayı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası pek çok kişi tarafından tercih edilen bir ürün haline geldi.

Sigorta sahibi kendisine en uygun planı seçiyor ve söz konusu planın sunduğu imkanların yanı sıra ücretsiz check up, online sağlık danışmalığı ve mobil uygulama avantajlarından yararlanabiliyor.

Normal şartlarda salgın hastalıklar sigorta kapsamına girmiyor. Ancak, mart ayında sigorta şirketleri, ortak bir karar alarak, koronavirüs tedavi giderlerini hem özel sağlık hem de tamamlayıcı sağlık sigortasına dahil etti ve tüm tedavi giderlerini karşıladı, halen de karşılıyor. Sonrasında ise şirketler, birer birer salgın hastalıkları da tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı içine aldı. 

İşçi, Bağ-Kurlu, memur yani, sosyal güvenlik şemsiyesi altındaki tüm çalışanlar sigortayı yaptırabilir. Sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmayanlar ise tamamlayıcı sigortayı yaptıramıyor.

Çalışanlar aileleri için de ayrı ayrı prim ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabiliyor. Örneğin, üç kişilik bir aile; baba sigortalı çalışıyor, eşi ve çocuğu için sigorta yaptırır, kendi, eşi ve çocuğu için ayrı ayrı prim öder.