Pazarda satılan peynirlere dikkat! Bakın süt yerine ne koyuyorlar?

Prof. Dr. Harun Uysal, pazarlarda ve açıkta satılan peynirlere karşı uyararak nasıl hile yapıldığına ve insan sağlığıyla nasıl oynandığına dikkat çekti.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: DHA

İzmir Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojileri Bölümü Başkan Vekili Prof. Dr. Harun Uysal, DHA'ya yaptığı açıklamada peynirlerde yapılan hilelere değindi.

 "MARGARİN VE NİŞASTA KATIYORLAR"

Taze peynir, sütten elde edilmesi gerekirken sütsüz peynirden yapıldığını söyleyen Uysal şöyle devam etti:

"Sarı renginin elde edilmesi için margarin ve nişasta katılıyor. Sonra bu karışıma su ve tuz katılarak peynir hazırlanıyor. Tüketici tost peyniri denen peynirleri alırken de dikkat etmesi gerekiyor. Bu peynirlerde kullanılması yasak olan antibiyotikli sütlerden elde ediliyor. Bazı firmalar ise iade edilen peynirleri topluyor, bunu bir makine içerisine atıyor bu makine içerisine eritme tuzu denilen tuzları atıyor. Belli bir ısının üzerinde ısıtıldığı zaman peynirdeki pıhtılar eriyor. Eridikten sonra yeni üretilen taze peynirleri katıyor. Karışımı erittikten sonra bunu kalıplar içerisine koyuyor. Sonrasında satışa sunuyor"

 "PAZARLARDA SATILAN PEYNİRİ ALMAYIN"

Pazarlarda satılan peynirlerin ise sağlık açısından tehlikeli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uysal, vatandaşları şöyle uyardı:

"Pazarlarda satılan taze beyaz peynirler çok tehlikeli. Bunlar çiğ sütten üretiliyor. Çiğ sütten üretilen peynirlerin en az 60 gün soğuk hava deposunda saklanması gerekir. Ancak pazarlarda satılan peynirler, direkt elde edildikten sonra bu peynirler pazarlara getiriliyor ve tüketici köy peyniri, doğal peynir diyerek bu peynirleri satın alıyor. Halbuki tüketicilerin bu peynirleri almaması gerekiyor. Taze peynir alınacaksa daha çok marketlerden alınması gerekiyor. Çünkü ambalajlı peynirler gıda güvenliğine uygun üretiliyor"

 KAYNATMA SÜT YERİNE PAKETLİ SÜT

Uysal, özellikle bebeği olan kişilerin paketli süt yerine kaynatma sütü tercih ettiklerini, ancak sağlıklı sütün de paketli süt olduğunu belirtti.