Prof. Ercan'dan korkutan uyarı; Yazlıklarınıza gidin

Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil. Ben İzmirlileri korkutmak istemiyorum ama uyarmak istiyorum." dedi.

Prof. Ercan'dan korkutan uyarı; Yazlıklarınıza gidin

İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında art arda yaşanan sarsıntıların ardından vatandaşlara 'Yazlıklarınıza gidin' uyarısı yapan Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil" dedi.

Depremlerin ardından Haber Global'e konuşan Prof. Dr. Ahmet Ercan dikkat çeken uyarılarda bulundu: "Bayraklı'dan korkarım, Bayraklı ve Bornova'da yapılar çok etkilendi. Orada yıkılma eşik değerine kadar gelen yapı sayısı çok fazla. 5.1'lik depremin artçısı 4.8 olmaz. Oradaki gerginlik boşalımı sürecek demektir. Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil. Ben İzmirlileri korkutmak istemiyorum ama uyarmak istiyorum. Havalar güzel, İzmirliler yazlıklarına gitsinler."

Karaburun'da bir yıkım beklemediğini ifade eden Ercan, "Yıkım gücü 5.1'lik depremin şiddeti, Karaburun'da 3'tür. Oraları çok sağlam. Sağlam olmayan yerler genellikle Gediz'in olduğu yerler. Menemen'in bulunduğu kesimler, Çiğli'nin bulunduğu kesimler. Şu aşamada çok fazla söylentiler çıkacaktır. Çok büyük deprem bekleniyor gibi, bunları dinlemesinler. Bununla ilgisi yok. Midilli'deki olay İzmir'de bir kırık falan oluşturmuyor. Sadece sarsıntısı geliyor.

Yapı çalkalanmalarının en çok olacağı yerler, Menemen, Gediz, Karşıyaka, Bayraklı ve Bornova ovası. Bunun dışında kalan yerler kısmen orta derecede etkilenirler. Şu anda en güvenli yerler yazlıklardır. Bölgede hem yapı yorgunluğu var hem de yer hallaç pamuğu gibi atılmıştır. Dayanım ve taşıma gücünü düşürür. Gelecek deprem çok büyük olmasa da etkileri bundan sonra daha büyük olacaktır. Bilim dışı açıklamalar bugün çok olacaktır. İzmir depremi geliyor, yok İzmir kırığı hareket edecek gibi açıklamalar olacaktır, bunlara kulak asmasınlar." dedi.