İzmir açıkları beşik gibi sallanıyor!

İzmir açıklarında bu sabah erken saatlerden itibaren başlayan deprem hareketliliği gün boyu devam etti. Son olarak 20.20'de 3.8 büyülüğünde bir deprem meydana gelirken, uzmanlar yaşanan depremlerin aynı fayda meydana geldiğini açıkladı.

İzmir açıkları beşik gibi sallanıyor!

Ege'de yaşanan deprem hareketliliği insanların korku yaşamasına sebep olurken, uzmanların uyarıları peş peşe geldi. Sabah saatlerinden itibaren başlayan deprem hareketliliği devam ediyor.

İlk olarak İzmir açıklarında saat 08.03'de 4.1, ardından saat 08.46'da 5.1, saat 08.47'de 4.8, saat 09.00'da 4.7, saat 09.34'de 4.2 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Son olarak bölgede 11.35'te 5.1, 12.42'de 4.0, saat 16.10'da 4.7, saat 20.11'de 3.8 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

Depremlerin derinlikleri

Karaburun ilçesi açıklarında meydana gelen 5.1 büyüklüğünde deprem yerin 20.69 kilometre, 4.8 büyüklüğünde deprem yerin 7 kilometre, 4.7 büyüklüğünde deprem yerin 7.08 derinliğinde, 4.2 büyüklüğünde deprem yerin 6.96 kilometre gerçekleşti. Son olarak bölgede gerçekleşen 5.1 büyüklüğündeki deprem yerin 18.01 derinliğinde, 4.0 büyüklüğündeki deprem yerin 7.02 derinliğinde meydana geldi.

İzmir açıkları beşik gibi sallanıyor! - Resim : 1

Kandilli Rasathanesi meydana gelen son depremin büyüklüğünü 3.9, derinliğini ise 8.7 kilometre olarak kaydetti.

AFAD'dan yapılan duyuruda 'Karaburun açıklarında meydana gelen deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır.' ifadeleri kullanıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum meydana gelen depremlerle ilgili 'Ekiplerimiz incelemelerini başlattılar. Şu ana kadar olumsuz bir durum ve ihbarla karşılaşmadık' ifadelerini kullandı.

Sözcü Kalın meydana gelen depremlerle ilgili 'İzmir'in Karaburun ilçesinde meydana gelen deprem üzerine ilgili tüm birimlerimiz seferber edilmiştir. Umudumuz can kaybının olmamasıdır. İzmir’e ve ülkemize geçmiş olsun.' ifadelerini kullandı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında bir dakika arayla meydana gelen 5,1 ve 4,8 büyüklüğündeki depremlerde kendilerine şu ana kadar herhangi can kaybı ya da hasar bilgisi ulaşmadığını ifade etti.

Vali Köşger sabah saatlerindeki depremlerin ardından kent genelinde tarama yapıldığını belirtti.

Alandaki taramaların sürdüğünü aktaran Köşger, "Depremlerde şu ana kadar can kaybı ya da hasar bilgisi ulaşmadı. Karaburun başta olmak üzere kent genelinde taramalarımız sürüyor." ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer meydana gelen depremlerle ilgili yaptığı açıklamada 'Ege Denizi Midilli Adası açıklarında meydana gelen 4.8 ve 5.1 büyüklüğündeki depremler Karaburun, Urla, Foça, Dikili ilçelerimiz ve İzmir kent merkezinde de hissedildi. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Geçmiş olsun.' ifadelerini kullandı.