Prof. Dr. Ceyhan'dan korkutan açıklama

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, korona virüs vaka şemasına göre hız açısından dünyada ilk sırada olduğumuzu belirterek, "Mevcut hızla gidersek 10 günde vaka sayımız 300 bini bulur" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye, korona virüse karşı büyük bir mücadele veriyor. Tüm önlemlerin üst seviyelere çıkarıldığı ülkemizde vaka sayısında hızlı bir artış görülüyor. Konuyla ilgili olarak Hürriyet yazarı Hande Fırat'a konuşan Ceyhan şunları söyledi:

Bu yanıltıcı olabilir. Örneğin mevcut hızla gidersek 10 günde vaka sayımız 300 bini bulur. Bunun için altı testten birinin pozitif çıkması gerek. 300 bin rakamı için de bir buçuk milyon test yapmak gerekir.

Yukarıdaki tabloda korona virüsün yayılma hızı görülüyor.
Yukarıdaki tabloda korona virüsün yayılma hızı görülüyor.

Dünyada hiçbir ülke bunu yapamaz. Tüm ülkeler bu sorunu yaşıyor. O nedenle bir süre sonra artık test sonucu pozitif mi negatif mi aranmayacak. Klinik bulgularla hareket edilecek. Virüsün klinik bulguları hastada varsa tedaviye başlanacak.

Hızı yavaşlatmak için önümüzdeki beş gün kritik. Gevşek olursak vaka sayısını kontrol edemeyiz. Önümüzde uzun bir süre var. Buna kesin bir tarih biçmek doğru değil. Ancak bu iş bir ayda, iki ayda hallolmaz.

Dünyada salgın bitmeden, biz kendimizi kontrol altına alsak bile kısıtlamalarla yaşayacağız. 11 Mart’tan önceki döneme hemen dönemeyiz. 11 Mart’tan önceki döneme bir yıldan önce dönemeyiz. Salgın dünyada sürdüğü sürece gevşemememiz gerekiyor. Hayat tarzlarımızı değiştireceğiz.