Profesör İlber Ortaylı'dan Ayasofya çıkışı: Politika aracı yapılmasını doğru bulmuyorum

Tarihçi Prof. İlber Ortaylı Ayasofya tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada "Müze kararını, Cumhuriyet hükümetimiz ve ilk Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki heyet karar vermiştir ve bu böyle olacaktır. Uygunu budur. Politika aracı yapılmasını doğru bulmuyorum" diye konuştu.

Profesör İlber Ortaylı'dan Ayasofya çıkışı: Politika aracı yapılmasını doğru bulmuyorum

Tarihçi Prof. İlber Ortaylı Habertürk'te katıldığı yayında Ayasofya tartışmalarıyla ilgili açıklamalar da yaptı.

Ortaylı, Ayasofyanın politika malzemesi yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Ortaylı'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Müze kararını, Cumhuriyet hükümetimiz ve ilk Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki heyet karar vermiştir ve bu böyle olacaktır. Uygunu budur. Burada bir takım törenlere lüzum yoktur. Kaldı ki, bir bölümünde ezan da okunuyor, namaz da kılınıyor. Buna itaat etmek zorundayız, bizim kararımızdır, bizim devletimizin kararıdır. Politika aracı yapılmasını doğru bulmuyorum. Bunu karşılayacacak bir gücünüz olması lazım.

KURTUBA CAMİİ'Nİ KİLİSEYE ÇEVİRDİLER

Efendim bunun örneği var mı? Yok. Kurtuba Camii'ni çevirdiler kiliseye, ortasına bir de katedral inşa ettiler. Berbat bir şey. Bütün yapısını bozdular. Bugün bile kilise olarak devam ediyorlar.

BİZ İSPANYOL DEĞİLİZ

Biz onlara uymak zorunda değiliz. Biz İspanyol değiliz. Biz dünya devletiyiz. Kendimizi batı Avrupa'daki bağnaz kitlelerle bir ayarda tutarak hareket edemeyiz. Cumhuriyet hükümetinin 1934'teki kararına itaat etmek zorundayız. Biz güne uyalım. Bazı hareketleri yaptığımız zaman, dünyanın bütün ülkelerinde camilerimiz yapılıyor."