Gözünden kene çıktı!

ABD'de gözü tahriş olduğu için doktora giden bir adamın gözünde kene olduğu anlaşıldı.

Gözünden kene çıktı!

Kentucky eyaletinde ağaç kesme işinde çalışan Chris Prater göz rahatsızlığı şikayetiyle doktora başvurdu. Göz muayenesi yapılan Chris Prater doktorun tespitiyle şaşkına döndü. Gözü tahriş olan Prater'ın gözünün içinde kene olduğu anlaşıldı.

WYMT’ye (Eastern Kentucky News) konuşan Prater “Esas mevzu, gerçekten doktora gitmek istememdi. Eğer gözüme bir şey girdiyse kendiliğinden çıkar diye düşündüm” diye konuştu.
Gözündeki tahrişin talaştan kaynaklandığını düşünen Prater, gözünü bol suyla temizledi ancak rahatsızlığı devam etti ve Prater soluğu bir göz doktorunda aldı.
Prater’s göre doktor gözdeki sorunu anında tespit etti.

Prater yaşadıklarını şöyle anlattı:

Doktor içeri girdiğinde gözüme bakıyordu. Dedi ki ‘Gözünde ne olduğunu biliyorum. Bu bir kene.’ Bunu duyunca biraz korktum. Etrafta dolaştım, ona baktım ve şaka yapıp yapmadığını sordum. O da ‘Hayır, gözünde geyik kenesi veya başka tür bir kene var’ dedi.

Doktor keneyi çıkarmak için Prater’in gözünü uyuşturdu ve daha sonra cımbız yardımıyla hayvanı çıkardı.

Prater “Doktor onu tutup çektiğinde, kene gözümden çıkarken ufak bir patlama sesi çıkardı” dedi.

Daha sonra eve gönderilen Prater’e antibiyotik ve steroit damla tedavisi verildi. Prater her gün işe gitmeden önce de vücuduna böceksavar sprey sıkıyor.

Uzun yürüyüşlere veya kamp alanlarına giden çocuklara da sprey kullanmalarını tavsiye eden Prater, bunu yaparken “gözlerine sprey sıkmamalarını” tembihledi.

Prevention’a konuşan UCLA Sağlık’ta göz doktoru olan Vivian Shibayama’ya göre neyse ki bu olağan dışı bir vaka ve göz küresinde kene bulmak “çok nadir” görülen bir olay.

Göz bölgesine girmeyi başaran kenelere genellikle daha çok göz kapağının üzerinde rastlanıyor.