Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Ramazan açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni tedbirler, koronavirüs vakaları, aşıdaki gelişmeler, Ramazan ayı önlemleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs sürecinin Ramazan ayında nasıl yürütüleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Koca, Ramazan'da ek tedbirlerin uygulanıp uygulanmayacağı konusunda da bilgi verdi. Bakan Koca, 'Ramazan'ı fırsata çevirmemiz lazım" dedi. Sağlık Bakanı Koca'nın açıkmalarından satır başları şu şekilde:

Ev içi bulaş çok arttı... Daha önce bir kişi ortalama 2.6 kişiye Kovid-19 virüsü bulaştırıyordu. Bu oran şu anda 4.7'ye kadar yükseldi... Artış yüzde 80.

Ramazan'ı fırsata çevirelim

Toplu iftar, sahur ve benzeri organizasyonlar iptal edildi. Diyanet İşleri Başkanlığımız çok yerinde bir karar aldı... Teravih namazı evde kılınacak. Ramazan'da ev buluşmaları olmamalı... Herkese görev düşüyor... Aileler, komşular bu konuda birbirlerini uyarmalı. Ramazan'ı fırsata çevirmemiz lazım.

Daha önceleri... Bulaş böylesine yaygın değildi... Vaka sayısı hayli azalmıştı. Şimdi ise... Virüs değişime uğradı... Mutasyonlu virüste bulaşıcılık çok fazla. Dikkat ederseniz vaka sayıları da çok yoğun bir şekilde artış gösteriyor. Kasım ve Aralık ayları pikine göre, şimdi daha kısa zamanda, daha yoğun bir günlük artış tablosu ile karşı karşıyayız.

Virüs sonunda insandan insana geçiyor. O nedenle de öncelikle yakın temasın ve hareketliliğin azaltılması gerekiyor. Bunları azaltmadığımız sürece, bu mutant, çok daha kısa sürede, çok yoğun bulaşabiliyor. Aman dikkat edelim... Kurallara uyalım... Uyarılara kulak verelim.

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başkanlığında yarın kabine toplantısı yapılacak. Elbette en önemli gündem maddelerinden birisi de pandemi ile mücadele.

Kaynak: Sabah