Şiddetli gösteriler yaşanan Kolombiya'da Dışişleri Bakanı istifa etti

Ekonomik politikalara karşı düzenlenen şiddetli gösterilere sahne olan Kolombiya'da Dışişleri Bakanı Claudia Blum istifa etti.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: İHA

Son zamanlarda hükümetin ekonomik politikalarına karşı düzenlenen şiddetli gösterilere sahne olan Kolombiya'da, Dışişleri Bakanı Claudia Blum'dan istifa açıklaması geldi. Blum, Kolombiya Devlet Başkanı Duque'ye istifa mektubunu sundu. Bakan Blum mektubunda, "Bu önemli göreve beni getirdiğiniz ve bana duyduğunuz büyük güven için minnettarım" ifadelerini kullandı.


Neden istifa kararı aldığına yönelik henüz bir açıklama yapmayan Blum'un hakkında basında çıkan haberlerde, istifasını sunacağına dair söylentiler yer almıştı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Marquez hükümetinin Maliye Bakanı Alberto Carrasquilla ve Yardımcısı Juan Alberto Londono da, ülkede birçok kentte düzenlenen ve protestocular nedeniyle sokakların neredeyse alt üst olduğu şiddetli vergi reformu protestolarının ardından istifalarını sunmuştu.

Kolombiya'da 28 Nisan'da halkı sokaklara döken vergi reformu paketi nedeniyle ülkenin farklı kentlerinde başlayan ve can kayıplarının yaşandığı protestolar devam ediyor. Protestolar sırasında Duque’nin 2 Mayıs'ta geri adım atarak çıkarmaya planladığı reform paketini geri çekmesine ardından çözüm bulmak adına hükümet ve Ulusal Grev Komitesi, Duque başkanlığında dün Bogota'daki Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino'da bir araya gelmişti. Komite tarafından yapılan açıklamada, hükümetle uzlaşılamadığı takdirde protestoların devam edeceği belirtilmişti. Sendika ve öğrenci grupları da tekrar ulusal grev çağrısında bulunmuştu. Kolombiya Ombudsman Ofisi tarafından yapılan açıklamada ise, düzenlenen protestolarda toplam 42 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilmişti.