SON DAKİKA! Asgari ücret açıklanacak! Milyonların maaşını etkileyecek! Asgari ücret Temmuz zammı ne kadar olacak? Asgari ücret ne zaman belli olacak?

Asgari ücrete ek zammın açıklanmasını milyonlarca vatandaş bekliyor. Asgari ücret Tespit Komisyonu toplandı. Yeni asgari ücret rakamını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması bekleniyor. Peki, Asgari ücret Temmuz zammı ne kadar olacak? Nefesler tutuldu. işsizlik maaşları, doğum borçlanması, genel sağlık sigortası primleri, engelli aylığı, 65 yaş üstü aylıkları ve rapor ücretlerinde de değişimler yaşanacak. İşte, yeni asgari zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri..

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükğmet temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Komisyon, asgari ücrete yapılacak Temmuz zammını belirlemek için 29 Haziran'da toplandı. 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak olan asgari ücret ek zammı, tüm maaşları etkileyecek. Yaklaşık 6.5 milyon kişiyi doğruudan ilgilendiren konu ile ilgili detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün açıklaması bekleniyor.

SON DAKİKA! Asgari ücret açıklanacak!

Yapılacak ara zam ile ilgili komisyon toplantısından önce açıklama yapan TÜRK-İŞ Başkanı Atalay ocak ayında asgari ücrete güzel bir zam yapıldığını ancak bu zammın 3 ayda enflasyonla eridiğini belirtti. Atalay "Temennim oluşan enflasyon çerçevesinde kamuoyunu, asgari ücretliye nefes aldıracak bir düzenleme yapılmasıdır" diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise yaptığı açıklamada, "Üretimde sosyal barışı sağlamadan büyümeye devam edemez, üretmeden büyümesi mümkün değildir. Paylaşarak büyüyeceğiz. Konjonktürel yaşanan dalgaların negatif etkilerini ortadan kaldıracağız. Bugün geldiğimiz ortamda çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir, bunu yapmak zorundayız" diye konuştu.

Asgari ücret Temmuz zammı ne kadar olacak?

Brüt asgari ücrete yüzde 20 oranında zam yapıldığı takdirde asgari ücret brüt 6004.80 TL, net 5104.08 TL olacak.

Yüzde 25 oranında zam yapıldığı takdirdeasgari ücret brüt 6.255 TL, net 5316.75 TL olacak.

Yüzde 30 oranında zam yapıldığı takdirdebrüt 6505.40 TL, net 5742.09 TL yükselecek.

Yüzde 35 oranında zam yapıldığı takdirde ise brüt 6755.40 TL, net 5742.09 TL’ye çıkacak.

Asgari ücret ne zaman belli olacak?

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını belirtti ve "Dengeli bir rakamda anlaşacağımızı ümit ediyorum" diye ekledi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 30 Temmuz 2022 Perşembe günü yani bugün 15:45'te ikinci defa toplandı. Toplantıdan çıkan karar Cumhurbaşkanı tarafından 1 Temmuz tarihinde açıklanacak.

2021 yılında brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olan asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmış ve 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olmuştu.