İstanbul'da okullar tatil mi? Açıklama geldi

İstanbul'da meydana gelen 5,8'lik şiddetli depremin ardından büyük panik yaşanmış okullar tatil edilmişti. Bir çok öğrencinin ve velilerin aklına 'Okullar yarın da tatil mi?' sorusu geldi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan açıklama yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

İstanbul Silivri'de meydana gelen şiddetli depremin ardından İstanbul Valiliği, "Deprem nedeniyle ilimizdeki ilk ve orta dereceli okullarımızda tedbiren bugün eğitimin geçici olarak tatil edilmesine karar verilmiştir" açıklamasını yaptı. 

"Doğru olmayan paylaşımlara itibar etmeyiniz"

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'da 'Yarın okullar tatil olacak mı?' sorusuna yanıt verdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Vali Yerlikaya şu ifadeleri kullandı:

"Bazı sosyal medya hesaplarında İstanbul’da deprem nedeniyle eğitim öğretimin yarın tatil edildiği yönünde doğru olmayan paylaşımlarda bulunulduğu anlaşılmıştır. Söz konusu paylaşımlara itibar edilmemelidir"

"Yarın okullarımızda eğitim ve öğretime devam edilecektir"

Vali Yerlikaya'nın saat 20.00 itibariyle yaptığı açıklamada ise; "İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müz aracılığıyla 7060 okulumuzda gerekli incelemeler yapılmıştır. Bu incelemeler sonucunda eğitim öğretime ara verilmesini gerektirecek herhangi bir olumsuz duruma rastlanılmamıştır. Yarın okullarımızda eğitim ve öğretime devam edilecektir" dedi.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Yarın okullarımız açık olacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay İstanbul'da meydana gelen şiddetli depremin ardından basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Vali Yerlikaya'nın açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da yarın İstanbul'da okulların açık olacağını aktardı. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle; 

-Deprem anından itibaren tüm birimlerimiz teyakkuza geçti. İstanbul halkımıza ve Türkiye'ye geçmiş olsun diliyorum.

-Ciddi bir hasar ve can kaybımımın olmaması, fazla sayıda yaralımımızın olmaması nedeniyle rahatız. Bunu da fırsata dönüştürelim istedik.

-Bir taraftan depremi yönetirken, bir taraftan da geleceğe ilişkin hazırlıklarımızı gözden geçirme fırsatı vermiştir.

-Türkiye Afet Müdahale Planımız var. Bir afet olduğunda anında bu devreredir bu. Anında görevlendirilen tüm birimlerimiz sıfırıncı dakikadan itibaren harekete geçer.

- Vatandaşlarımımızın da biraz daha kendilerini güvende hissetmemeleri için, bu güven kamu hazırlığıdır, bireysel bazda da kendilerine düşen hazırlığı yapmaları konusunda çağrımız olacak.

- Haberleşme hizmet grubumuz, arama kurtarma, ulaştırma, beslenme, barınma, altyapı hizmetlerimiz, güvenlik ve trafik hizmet grubumuz, tahliye, enerji, sağlık, enkaz kaldırma gibi birçok alanda mevcut.

-İhbar hattımıza çatlaklarla ilgili 172 ihbar aldık. Bunların tamamıyla ilgili çalışmalar yapılıyor.

-Sadece bir tanesini ifade etmek istiyorum. Silivri Devlet Hastanesi'nde de yapılan çalışmalar sonucunda bina kullanılabilir, afete dayanıklı raporu sunuldu.

-Bahçelievler'de 2 binanın tahliyesi sözkonusu. Avcılar'da bir minare yıkıldı.

-Son durum itibariyle Sağlık Bakanlığımızdan aldığımız rapora göre 28 kişiye müdahale talebiyle müdahale edildi, 2 kişi kırık nedeniyle hastanede kaldığı ve 2 kişinin de gözlem nedeniyle de hastanede kalacak.

-Yarın okullarımızı tatil ettirecek bir bulguya rastlamadık. Yarın okullarımız açık olacaktır.