Pınar Deniz'in zayıflamak için uyguladığı su diyeti nedir, nasıl yapılır? Su diyeti faydaları ve zararları neler?

Yargı dizisinin Ceylin'i Pınar Deniz'in zayıflamak için uyguladığı su diyeti birçok kullanıcı tarafından da araştırılmaya başlandı. Peki su diyeti nedir, nasıl yapılır? Bunun yanı sıra bu diyetin zararlı olup olmadığı da merak ediliyor. Peki, su diyeti faydaları ve zararları neler?

Pınar Deniz'in zayıflamak için uyguladığı su diyeti nedir, nasıl yapılır? Su diyeti faydaları ve zararları neler?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen birçok kişi yağ yakan egzersizlerin yanı sıra farklı diyet listelerini de uygulamakta. Zayıflama yöntemlerinden biri olan su diyeti de oyuncu Pınar Deniz ile gündeme düştü. Yargı dizisinin Ceylin'i Pınar Deniz'in zayıflamak için uyguladığı su diyeti herkes tarafından merak konusu oldu. Peki su diyeti nedir, nasıl yapılır? Son dönemin popüler diyeti haline gelen su diyeti hakkında detaylar araştırılıyor. Su diyeti faydaları ve zararları neler? Su diyeti 1 haftada kaç kilo verdirir? İşte su diyeti hakkında merak edilen tüm detaylar...

Pınar Deniz'in zayıflamak için uyguladığı su diyeti nedir, nasıl yapılır? Su diyeti faydaları ve zararları neler? - Resim : 1

Su diyeti nedir?

Su diyeti, gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı içecek dışında herhangi bir gıda alınmamasına dayanıyor. İlk ortaya çıkışı ve önerildiği tarihe dair spekülasyonlar taşıyan su diyetinin ardında elbette bir teori yatıyor.

İnsan biyolojisine dair bilgilerden beslenen bu teoriye ve bunun üzerine yapılan araştırmalara göre, soğuk su içildiğinde suyun sıcaklığının vücut sıcaklığına denk getirilmesi için vücut ekstra kalori yakıyor. Bu da, kilo verilmesini hızlandırarak daha kolay hale getiriyor.

Günlük hayatta ihmal edilen su tüketimini geride bırakmaya ve yeterli miktarda su alınmasına yardımcı olan bu diyetle birlikte, böbrekler daha fazla çalışıyor ve vücuttan toksinlerin atılmasına olanak tanınıyor. Eklemleri ve dolayısıyla omurgayı korumaya yardımcı olan su, kan basıncını dengeleyerek vücut sıcaklığının ayarlanmasına da fayda sağlıyor.

Pınar Deniz'in zayıflamak için uyguladığı su diyeti nedir, nasıl yapılır? Su diyeti faydaları ve zararları neler? - Resim : 3

Su diyeti nasıl yapılır?

Vücutta detoks etkisi yaratan ve kalori yakımını hızlandıran su diyeti, günlük en az 2 litre su veya sıvı tüketimi ile uygulanıyor. Tokluk hissi veren suyun yanı sıra, kan basıncının düşmemesi ve gerekli besin ögelerinin alınması için tüketilen diğer sıvılara dikkat edilmesi gerekiyor. Sağlık uzmanları, diyetin yalnızca su tüketilerek uygulanmasının son derece zararlı olduğu konusunda uyararak, bol sıvı tüketiminin yanında sıvı içeriği ve besin değerleri yüksek gıdaların öğünlere eklenmesini tavsiye ediyor.

Su diyeti faydaları ve zararları neler?

Su diyeti kısa süreli uygulanan su diyetinde sabahları uyandıktan sonra içilecek olan bir bardak limonlu ılık su güne enerjik başlamak ve metabolizmayı çalıştırmak için son derece fayda sağlıyor. Limon, içerdiği C vitamini sayesinde hücreleri serbest radikallerden koruyarak, kalp ve damar hastalıklarını önlüyor.

Ayrıca içeriğinde bulunan polifenol antioksidanları yardımıyla kilo alımını azaltıyor ve vücutta leptin hormonunun üretimini dengeleyerek açlık dürtüsünü baskılıyor. Diğer öğünlerde ise vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin eksik edilmemesi için alınan gıdalara önem vermek gerekiyor. Su ve lif içeriği yüksek olan taze meyvelerin diyette yer alması gerekli vitaminlerin alınması açısından fayda sağlıyor.

Pınar Deniz'in zayıflamak için uyguladığı su diyeti nedir, nasıl yapılır? Su diyeti faydaları ve zararları neler? - Resim : 5

Kısa sürede kilo vermeyi vadediyor olması sebebiyle son zamanlarda çok tercih edilen su diyeti bilinçli bir şekilde uygulanmadığında beraberinde birçok sağlık sorununu getiriyor. Su diyetine başlamadan önce yeterli araştırmaların yapılmış olması ve kişinin herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması gerekiyor.

Gut hastalığı, diyabet ve böbrek rahatsızlıklarına sahip olan kişilerin bu diyetten kaçınması gerekiyor. Uygulanan su diyetinin 3 veya 5 günde sonlandırılması tavsiye ediliyor. 5 günden uzun süreli yapılacak olan diyetin mutlaka bir uzman kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Su diyeti 1 haftada kaç kilo verdirir?

Su diyeti düzenli ve doktor kontrolünde uygulanması tavsiye ediliyor. Su diyeti düzenli uygulandığı takdirde 1 haftada 7 kilo verdirebiliyor.

İşte 1 hafta uygulayacağınız su diyeti listesi:

1. GÜN

-Kahvaltı: Taze sıkılmış 2 bardak elma suyu

-Ara öğün: Bir bardak papaya suyu

-Öğle: Bir kase karpuz

-Ara öğün: Bir adet taze sıkılmış portakal suyu ya da bir bardak limonlu su 

-Akşam yemeği: Bir bardak su

-Son ara öğün: Bir adet elma ve 2 bardak su

2. GÜN

-Kahvaltı: Bir adet haşlanmış yumurta ve 2 bardak su

-Ara öğün: Bir su bardağı çiğ lahana salatası ve 2 bardak su

-Öğle: Çoban salatası ve bir bardak su

-Ara öğün: 2 adet domates ve bir bardak su

-Akşam yemeği: Bir bardak taze sıkılmış domates suyu

-Son ara öğün: Bir su bardağı pişmiş kabak ve 2 bardak su

3. GÜN

-Kahvaltı: Bir adet elma ve 2 bardak su

-Ara öğün: 1 su bardağı papaya meyvesi ve bir bardak su

-Öğle: Çoban salata ve bir bardak su

-Akşam yemeği: Bir bardak taze sıkılmış domates suyu

-Son ara öğün: Bir su bardağı pişmiş kabak ve 2 bardak su

4.GÜN

-Kahvaltı: Bir bardak yağsız süt ve 2 bardak su

-Ara öğün: Bir adet muz ve 2 bardak su

-Öğle: Bir bardak süt ve 2 su bardağı su

-Ara öğün: Bir adet muz ver 2 su bardağı su

-Akşam yemeği: Bir adet muz

-Son ara öğün: Bir su bardağı su ve bir adet muz

5.GÜN

-Kahvaltı: 1/2 kase haşlanmış esmer pirinç ve 2 su bardağı su

-Ara öğün: 2 adet domates ve 2 su bardağı su

-Öğle yemeği: Bir kase domates soslu haşlanmış esmer pirinç ve 2 su bardağı su

-Ara öğün: 2 adet domates

-Akşam yemeği: Bir kase haşlanmış esmer pirinç

6. GÜN

-Kahvaltı: 1/2 kase haşlanmış esmer pirinç ve 2 su bardağı su

-Ara öğün: 2 adet domates 2 su bardağı su

-Öğle yemeği: Bir kase haşlanmış esmer pirinç, salata, 2 bardak su

-Akşam yemeği: Bir bardak limonlu su

-Son ara öğün: Bir kase salata ve bir bardak su

7. GÜN

-Kahvaltı: 1/2 kase haşlanmış esmer pirinç ve 2 su bardağı su

-Ara öğün: 2 adet domates 2 su bardağı su

-Öğle yemeği: Bir kase haşlanmış esmer pirinç, salata, 2 bardak su

-Ara öğün: 2 adet salatalık

-Akşam yemeği: Bir bardak limonlu su

-Son ara öğün: Bir kase salata ve bir bardak su