Plaj yasağı veto yedi

Dün Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde belediye meclis üyelerinin oy çokluğuyla aldığı "Suriyelilere plaj yasağı" kararı Gazipaşa Belediye Başkanı tarafından veto edildi.

Plaj yasağı veto yedi

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, belediye meclisinde alınan kararla Suriyelilerin Gazipaşa'daki plajlara girişi yasaklanmıştı. Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz' kararı veto etti. 

7 ret oya karşılık 12 oyla kabul eidlmişti

Yapılan oylamalar sonucu yasak kararı, 7 ret oyuna karşılık 12 oyla kabul edildi. Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 2 kişi oylamada çekimser kaldı.

Karar’ın gerekçesi

Plajlarda turistleri ve kentte yaşayan vatandaşları fotoğraflayarak ve kavga çıkartarak rahatsız ettikleri gerekçesiyle Suriyeli sığınmacılara plaj yasağı kararı alındığı belirtildi.

Karar yeniden görüşülecek

Mehmet Ali Yılmaz, açıklamasında, kararı yeniden görüşülmek üzere meclise iade ettiğini söyleyerek, "Sığınmacı Suriyelilerin halka açık plajlara alınmaması ya da onlar için ayrı bir bölge ayrılması yönündeki meclis kararına katılmıyorum. Hukuka da uygun bulmuyorum. Bu nedenle Belediye Kanunu'nun bana verdiği yetkiye istinaden yeniden görüşülmek üzere meclise iade ettim bugün itibarıyla" dedi.

“Doğru olmadığını düşünüyorum”

Başkan Yılmaz, "Bu bir gerçek. Ancak bu şekilde bir çözümün doğru olmadığını düşünüyorum. Meclisin de ilk toplantısında bunu yeniden değerlendireceğini, bu hukuka aykırı kararı düzelteceğine inanıyorum. Şu anda kesinleşmiş bir karar da yok. Uygulamamız gereken bir karar da yok. Zaten biz belediye olarak yabancı olsun, yerli olsun vatandaşımızı rahatsız eden bir durum varsa, belediyemizin yetkisindeyse müdahale ediyoruz. Dolayısıyla sadece 'Sığınmacılar için şunu yapalım, diğerleri için bunu yapalım' gibi bir anlayış içinde değiliz. Vatandaşımızı rahatsız eden her şeye müdahale ediyoruz. Belediyenin görevlerini eksiksiz bir şekilde yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Kaymakamlıktan açıklama yapıldı

Konuya ilişkin Gazipaşa Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle;

"3621 sayılı Kıyı Kanunu'nun 5. maddesine göre kıyılar, devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır ve yine 6. maddesi kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup bu konuda belediye meclisine yetki verilmediği sürece belediye meclisinin bu konuyu gündeme alıp oylama yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir karar anayasa, kanun ve uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğundan alınmış olsa bile yok hükmünde olacak ve uygulama hükmü bulunmayacaktır."