Tarlada buldu, milyoner oldu!

Çorum'un Alaca ilçesinde çiftçi Mutlu Yılmaz, 2 yıl önce tarlasında bulduğu göktaşına 180 bin dolardan alıcı buldu.

Tarlada buldu, milyoner oldu!

Çorum'un Alaca ilçesinde 12 haneli Gerdekkaya köyünde oturan çiftçi Mutlu Yılmaz, Nisan 2019'da nohut ektiği tarlasını hasada hazırladığı sırada bulduğu taş için 2 yıl bekledikten sonra alıcı buldu. 

Dışı gri renkte olan 68 kilo ağırlığındaki taştan aldığı bir parçayı incelenmesi için bir yakının yardımıyla ABD'deki bir üniversiteye ulaştıran Yılmaz, üniversiteden onay aldı. İncelemede, taşın bir gök taşı olduğu ortaya çıktı. Dünya literatürüne ‘Gerdekkaya’ ismiyle giren gök taşında 12 element bulunduğu Türkiye’nin en büyük üçüncü gök taşı olduğu belirtildi.

Bu süreçte gök taşı vatandaşların merak etmesi üzerine 1,5 ay süreyle Çorum Müzesi'nde hazırlanan özel bölümde sergilendi. Yaklaşık 4 bin kişi gök taşını ziyaret etti. Bu sırada Mutlu Yılmaz en az 4 bin yıllık olduğu tahmin edilen gök taşını satılığa çıkardı.

2 yıl içerisinde verilen teklifleri miktarını az bularak kabul etmedi. Son olarak Amerika'daki bir alıcı Yılmaz ile iletişime geçti. Yılmaz, 4 bin yıllık gök taşını Amerika'daki alıcıya 180 bin dolar karşılığında satış için anlaştı. Gök taşının Amerika'ya gönderileceğini, orada yapılacak test ve analiz sonuçlarına göre satış işleminin tamamlanacağı belirtildi.

Yılmaz, gök taşını ilk bulduklarında 68 bin dolarlık bir teklif geldiğini ancak henüz bir fikir sahibi olmadıkları için teklifi reddettiklerini ifade etti. Yılmaz'ın anlattıklarına göre, daha sonra 6, 8, 20 bin dolarlık teklifler geldi.

Son olarak da gelen 180 bin dolar teklifi kabul edip sattıklarını ifade eden Yılmaz, "Ancak resmi prosedürü takip ediyoruz. Resmi yollarla nasıl taşı yurt dışına çıkarabiliriz, bunun araştırması içerisindeyiz. Taşı gönderdikten sonra inceleyecekler, gerekli analiz sonuçları çıkarsa onlar taşı alacak biz de paramızı alacağız" diye konuştu.